Data publikacji: 2017-11-02 / Autor: Vivienne Rudd, Mintel Group Ltd
Trudno jest sformułować ogólny wniosek dotyczący rynku kosmetycznego w Europie. Różnice lokalne są tu bardziej widoczne niż w większości innych sektorów, nawet biorąc pod uwagę punkty sprzedaży detalicznej.
Kosmetyki nie są wprawdzie artykułami pierwszej potrzeby, jednak ich sprzedaż nie ucierpiała na obniżeniu koniunktury w analogicznym stopniu, jak sprzedaż większości dóbr luksusowych. W okresie pogorszenia sytuacji gospodarczej kosmetyki idealnie sprawdzają się jako drobna przyjemność – niedrogi zakup poprawiający nastrój. Zakupy tego rodzaju mają istotne znaczenie z punktu widzenia ożywienia koniunktury, choć należy zaznaczyć, że europejscy konsumenci, a zwłaszcza konsumentki, mogą sobie pozwolić na większe wydatki na artykuły kosmetyczne. W porównaniu z innymi obszarami sektora detalicznego, które przechodzą na sprzedaż internetową, w branży kosmetycznej nadal liczą się sklepy stacjonarne. W przeprowadzonym niedawno przez Mintel badaniu postaw konsumenckich względem produktów kosmetycznych, wizyty w sklepach stacjonarnych i wypróbowywanie nowych produktów znalazły się wśród trzech głównych postaw nabywców kosmetyków we wszystkich krajach europejskich poza Francją.
Doświadczenie zakupowe na pierwszym miejscu
Przy zakupie kosmetyków liczy się przede wszystkim pozytywne doświadczenie zakupowe, jak pokazuje zidentyfikowany przez Mintel trend "Doświadczenie zakupowe na pierwszym miejscu". Patrząc perspektywicznie, sklepy powinny zachęcać klientów do wejścia, proponując innowacyjne produkty, możliwość przeglądania i testowania oferowanych kosmetyków oraz doskonałą obsługę. Wśród marek kosmetycznych liczy się także świadomość ekologiczna. Jak pokazują badania Mintel, konsumenci zwracają coraz większą uwagę na pochodzenie nabywanych produktów. Oczekują też stosowania w kosmetykach składników pochodzenia naturalnego.
Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi ulega bardzo dynamicznym zmianom ze względu na wiele czynników – m.in. rozwój sprzedaży internetowej, a także poszukiwanie nowości, kosmetyków naturalnych i przyjaznych dla środowiska. Widoczny jest popyt na produkty bardziej spersonalizowane, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Konsumenci oczekują także fachowej porady sprzedawców w doborze takich kosmetyków.
W sektorze sprzedaży detalicznej produktów pielęgnacyjnych pojawia się coraz więcej wyzwań. Ignorowanie aspektów nakreślonych powyżej niesie za sobą ryzyko utraty klientów. Z kolei sprzedawcy, którzy dostosowują swoją ofertę do oczekiwań konsumentów mogą liczyć na znaczące korzyści.
Kosmetyki ochronno-detoksykacyjne na topie
Na rynku wyraźnie zaznacza się również trend w kierunku kosmetyków ochronno-detoksykacyjnych (tzw. kategoria „anti-pollution”), choć pod tym względem rynek europejski pozostaje w tyle za rynkiem azjatyckim i amerykańskim. Pomimo tego, że rządy państw europejskich uczulają konsumentów na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska miejskiego, europejski przemysł nie nadąża za zmianami cywilizacyjnymi. Producenci kosmetyków muszą podjąć wysiłki w zakresie opracowywania nowych produktów ukierunkowanych na te potrzeby, przy jednoczesnym atrakcyjnym i przekonującym konsumentów wsparciu marketingowym.
Kosmetyki ochronno-detoksykacyjne stanowiły jeden z głównych motywów podczas targów kosmetycznych in-cosmetics 2017. Czołowe marki kosmetyczne zaprezentowały tam kompleksową ofertę nowych surowców i badań klinicznych, które mogą być wykorzystywane przy wprowadzaniu do obrotu produktów kosmetycznych z kategorii „anti-pollution”. Producenci mogą korzystać ze zidentyfikowanego przez Mintel trendu "Piękno przez całą dobę" do wspierania perspektywicznych produktów zapewniających 24-godzinną ochronę zewnętrzną i wewnętrzną przed różnymi czynnikami zanieczyszczającymi środowisko, narażeniem na promieniowanie UV, IR, wysokoenergetyczne światło widzialne (HEVL) oraz stres.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2017 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...