Data publikacji: 2015-12-17 / Autor: Mirosława Margula
Skóra człowieka zbudowana jest z naskórka pokrytego płaszczem lipidowym, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Zawiera przydatki, naczynia krwionośne i chłonne oraz zakończenia włókien nerwowych.
Jest regulatorem między organizmem a otoczeniem: chroni przed nadmierną utratą wody, stanowi system termoregulacji organizmu, ma także swój udział w odporności człowieka. Dzięki kwaśnemu odczynowi jest barierą ochronną przed wnikaniem drobnoustrojów oraz przed czynnikami chemicznymi.
Skóra dzieci różni się jednak od skóry osób dorosłych – nie ma w pełni wykształconych właściwości ochronnych, jest bardziej wrażliwa i delikatna. Nie stanowi więc odpowiedniej bariery dla czynników zewnętrznych, takich jak drobnoustroje, promieniowanie UV, środki chemiczne oraz mechaniczne, a co za tym idzie łatwiej ulega podrażnieniom. Jest również cieńsza, a przez to bardziej przepuszczalna, co powoduje zwiększoną przeznaskórkową utratę wody. Może również zwiększać wchłanianie substancji stosowanych zewnętrznie, a więc także powodować ich kumulację. Przez pierwsze trzy lata życia skóra dzieci ulega przemianom, stopniowo upodabniając się funkcjonalnie i czynnościowo do skóry dorosłego człowieka. pH skóry niemowlęcia jest nieco mniej kwaśne niż u osoby dorosłej, jednak wartość typową dla osób dorosłych osiąga już po kilku tygodniach życia.
Ze względu na powyższe różnice wynikające z niedojrzałości skóry należy zwracać szczególną uwagę przy doborze odpowiednich środków kosmetycznych służących do mycia oraz pielęgnacji niemowląt oraz małych dzieci. Mycie oraz pielęgnacja produktami o zasadowym pH może naruszać równowagę lipidową oraz przyczyniać się do łatwiejszego wnikania bakterii w głąb skóry. Zastosowanie składników o dużym potencjale drażniącym, uczulającym czy o nieodpowiedniej czystości może wywoływać podrażnienia bądź alergie.
Wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę i bardzo starannie wybiera kosmetyki. Szukają oni delikatnych produktów. Zwracają uwagę na skład kosmetyku, deklarowane właściwości oraz informacje o badaniach przeprowadzonych z udziałem kosmetyku. Z każdym rokiem świadomość rodziców wzrasta.
Produkty na rynku
Wachlarz preparatów dla dzieci oferowany przez producentów jest bardzo szeroki. Na rynku dostępne są podstawowe produkty kąpielowe oraz pielęgnacyjne, jak np. płyny do kąpieli, szampony, mydła w płynie i w kostce, produkty pod prysznic, chusteczki nawilżane, kremy do twarzy, oliwki czy balsamy do ciała. Jednak poza wyżej wymienionymi produktami na półkach można znaleźć produkty specjalistyczne, jak kremy przeciw odparzeniom, produkty z filtrami UV chroniące skórę przed promieniami słonecznymi, produkty do skóry atopowej, preparaty odstraszające komary, ułatwiające rozczesywanie i żele do stylizacji włosów czy produkty niszowe, jak np. wody toaletowe, odświeżające wody perfumowane czy balsamy do ust.
Zmieniają się formy oraz sposób aplikacji kosmetyków. Przykładowo, jeszcze kilkanaście lat temu płynne produkty do mycia można było kupić w opakowaniu ze standardową pompką. Obecnie producenci kosmetyków, aby uatrakcyjnić oraz zachęcić dzieci do mycia rąk oferują ten rodzaj kosmetyku także w opakowaniu z pompką pianotwórczą. Można również kupić mydło w płynie ze specjalną pompką z gąbką nasączoną barwnikiem. Na dłoni dziecka podczas naciskania pompki pozostaje kolorowa kropka, która zmywa się w trakcie mycia rąk. Dziecko musi myć dłonie tak długo, aż kolorowy ślad zniknie. Taki sposób aplikacji kosmetyku uczy dzieci ile czasu potrzeba, aby prawidłowo umyć ręce.
Zmieniają się również sposoby podania produktów kąpielowych. Nowe pomysły producentów mają na celu zachęcenie dzieci do kąpieli. I tak na półkach sklepowych znajdują się m.in. płyny zmieniające kolor po zadozowaniu do wody bądź nadające jej intensywną barwę.
Producenci chcą zadowolić i zachęcić do zakupu nie tylko dzieci, lecz również ich rodziców. Na półkach sklepowych można znaleźć np. produkty do kąpieli i szampony nie drażniące oczu, działające uspokajająco, kremy chroniące przed słońcem, wiatrem czy produkty hipoalergiczne.
Rozwój rynku surowców
Producenci mają do wyboru bogatą ofertę surowców – począwszy od łagodnych środków powierzchniowo czynnych, poprzez substancje aktywne, zagęstniki, solubilizatory, a skończywszy na środkach konserwujących, które można wykorzystać przy tworzeniu formulacji produktów dla niemowląt i dzieci. Firmy oferujące surowce mają w swoim portfolio surowce syntetyczne, bazujące na naturalnych składnikach, jak i całkowicie naturalne. Środki powierzchniowo czynne najczęściej wykorzystywane do produktów kąpielowych dla dzieci to alkilowe pochodne betain, alikolopoliglukozydy, sarkozyniany oraz glutaminiany.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2015 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...