Data publikacji: 2015-06-05
Brytyjska agencja badania rynku AMI oceniła aktualną sytuację wśród dystrybutorów tworzyw sztucznych. Z jej podsumowania wynika, że od początku ubiegłego roku w branży dzieją się ważne rzeczy, które mogą znacząco wpłynąć na najbliższą przyszłość sektora dystrybucji tworzyw na naszym kontynencie.
W 2014 r. ponad 12% tworzyw sztucznych wykorzystanych przez europejskich przetwórców zostało im sprzedanych za pośrednictwem dystrybutorów. Odpowiada to wielkości ok. 3,4 mln ton. Oznacza to, że po raz pierwszy od czasu kryzysu, który swój najgłębszy wymiar zanotował w 2009 r. oraz kolejnego załamania rynkowego z 2012 r., wynikającego tym razem ze spadku zapotrzebowania na tworzywa, sprzedaż realizowana przy pomocy dystrybutorów wzrosła o ponad 3% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wróciła ona jednocześnie do stanu rekordowych poziomów osiąganych w 2007 r. Ta statystyka pokazuje wyraźne odbicie w branży w ujęciu wolumenu dystrybuowanych tworzyw.
To jednak tylko jedna strona branżowej rzeczywistości. Ta druga, na którą zwracają uwagę autorzy raportu przygotowanego przez AMI, to cały szereg tendencji i wyzwań poważnie określających najbliższą przyszłość sektora. Oto bowiem cechą rynku staje się fakt, iż coraz więcej europejskich dystrybutorów nawiązuje relacje biznesowe z producentami tworzyw spoza Starego Kontynentu. Jest to zarówno krok w kierunku poszerzania palety dostawców, jak również odpowiedź na sytuację, w której europejscy producenci tworzyw powoli zaczynają tracić udziały w rynku.
Istotna rola, jaką dystrybutorzy odgrywają w całym łańcuchu dostaw koresponduje ze zmianami rynkowymi, które stały się udziałem branży w ostatnich kilkunastu miesiącach. Spadek cen ropy naftowej w drugiej połowie ubiegłego roku oraz spadek wartości waluty euro doprowadziły do szybkiego pozbywania się zapasów przez przetwórców. To rodziło zwiększone zapotrzebowanie na kontakty z dystrybutorami, którym ci nie zawsze byli w stanie sprostać.
W efekcie, od początku 2015 r., zarówno przetwórcy, jak i dystrybutorzy tworzyw zostali zaskoczeni przez ekstremalnie wysoki poziom niedoboru surowców, zaostrzony dodatkowo nieoczekiwanym zaistnieniem tzw. siły wyższej u niektórych producentów. Te napięcia spowodowały, że ceny tworzyw poszybowały w górę, a niedobór surowca doprowadził niektórych przetwórców do konieczności zamykaniem linii produkcyjnych. Branżowe stowarzyszenia, m.in. EuPC, będące europejskim głosem przetwórców tworzyw sztucznych, wezwało nawet wytwórców surowców do zastanowienia się nad uruchomieniem w Europie nowych zdolności produkcyjnych dla tworzyw sztucznych.
Od początku 2014 r. rynek dystrybutorów znajduje się również pod presją spodziewanych przejęć i konsolidacji. Ma to być narzędzie pozwalające, największym zwłaszcza spółkom z omawianej branży, na pozyskiwanie nowych obszarów geograficznych dla swojej działalności. Zdaniem analityków agencji AMI, duże przeobrażenia, jeśli chodzi o dotychczasowym liderów dystrybucji, widać zwłaszcza w segmencie tworzyw konstrukcyjnych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...