Data publikacji: 2020-09-23
Około 58 mln ton sięga aktualna produkcja chloru na świecie. W Europie jest to ok. 9,9 mln ton. W naszym kraju produkcją chloru zajmują się dwie spółki: ANWIL oraz PCC Rokita.
Chlor jest jednym z kluczowych surowców chemicznych. Większe znaczenie od niego ma tylko ropa naftowa. Wykorzystywany jest w produkcji ponad połowy wszystkich znanych wyrobów chemicznych. Większość chloru zużywa się w formie gazowej, w miejscu jego powstawania na zintegrowanych instalacjach produkujących chemikalia oparte na chlorze, m.in. chlorowane parafiny, polichlorek winylu oraz izocyjaniany. W Europie przetwarzane jest w ten sposób ponad 96% powstającego tu chloru. Tylko 4% wyprodukowanego wolumenu trafia do sprzedaży zewnętrznej. Z tego też względu większość producentów dąży do zbilansowania chloru w ramach własnych operacji wytwórczych.
Największym rynkiem, jeśli chodzi o zużycie chloru jest Azja (udział ok. 60%), przed Ameryką Północną (19%) i Europą (17%).
Ponad dwie trzecie produkowanego na naszym kontynencie chloru kierowane jest do dalszej produkcji polimerów, żywic i elastomerów.
Największym kosztem procesu wytwarzania chloru jest energia elektryczna, generująca blisko 50% wszystkich kosztów produkcyjnych. Oznacza to, iż proces wytarzania chloru jest wysoce energochłonny. W związku z tym znaczący wpływ na opłacalność produkcji mają dyrektywy UE w zakresie emisji CO2. To z kolei istotnie zmniejsza konkurencyjność podmiotów europejskich w porównaniu np. z azjatyckimi. Innym czynnikiem wpływającym negatywnie na produkcję chloru w Europie są dyrektywy dotyczące emisji gazów cieplarnianych.
Największym producentem omawianego surowca na naszym kontynencie są Niemcy, które wyprzedzają Belgię, Holandię oraz Francję. Za mniej więcej 80% produkcji odpowiada tylko 10 firm, więc europejski rynek jest mocno skoncentrowany. Najważniejszymi podmiotami działającymi w tej branży są:
Polscy producenci tak dużej skali wytwórczej nie posiadają. W przypadku ANWIL-u jest to ok. 214 tys. ton rocznie, a w przypadku PCC Rokita ok. 200 tys. ton.
Chlor powstaje w procesie elektrolizy, głównie poprzez wykorzystanie różnych technologii, przy czym obecnie na rynku przeważa produkcja chloru według najnowszej technologii (elektroliza membranowa), która jest bardziej przyjazna dla środowiska. Elektroliza membranowa odpowiada za 78% zdolności produkcyjnych europejskich producentów. Zastosowanie nowej technologii pozwala na większe obniżenie wskaźnika zużycia energii elektrycznej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...