Data publikacji: 2019-05-31
Orlen Południe przystępuje do budowy w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton zielonego glikolu propylenowego rocznie, co pokryje aż w 75% zapotrzebowanie na ten produkt w naszym kraju.
Zielony glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch firm: Technik Polska i Biproraf. Ich zadania to zaprojektowanie, dostawy oraz budowa w systemie „pod klucz" instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 – MPG) wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową. Szacowany koszt to 400 mln zł. Koniec budowy to 2021 r.
- Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie Orlen. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku biokomponentów.
Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z surowca, jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.
Inwestycja jest konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej spółki. W 2018 r. Orlen Południe osiągnął wynik netto na poziomie 89 mln złotych. Odbiorcami glikolu propylenowego oprócz polskich firm, będą również zagraniczne przedsiębiorstwa.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...