Data publikacji: 2015-05-11
Zbliża się przypadający na 1 czerwca br. termin wejścia w życie znacznej części rozporządzenia CLP. Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości Czyste Piękno przypomniało na co powinno się zwracać największą uwagę w kontekście obowiązywania nowego prawa.
- Po pierwsze potrzebny jest dobrze wyszkolony zespół. Po drugie, planowanie i gotowość na czas. I wreszcie właściwie dobrane narzędzia informatycznego wsparcia – tłumaczyła Sophie Mathieu, ekspert Europejskiego Stowarzyszenia Detergentowego (AISE), podczas zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości Czyste Piękno konferencji na temat CLP.
Uczestnicy konferencji informowali, że CLP wymaga od przedsiębiorstw właściwej klasyfikacji, oznakowania i pakowania niebezpiecznych substancji chemicznych i mieszanin przed wprowadzeniem ich do obrotu. 1 czerwca 2015 r. stanie się ono jedynym aktem prawnym mającym zastosowanie do substancji i mieszanin chemicznych. Rozporządzenie dotyczy producentów, importerów, użytkowników i dystrybutorów substancji oraz mieszanin chemicznych, w tym wyrobów aerozolowych. Jest bardzo trudnym aktem prawnym, gdyż zawiera kilkaset stron, a nad jego wdrożeniem pracuje się latami.
- To jest duża zmiana i to jest zmiana, która swoim zakresem wymusza kooperację oznaczającą zrozumienie istoty łańcucha dostaw, przepływu informacji, roli form zrzeszania się przedsiębiorców w organizacje branżowe, bo tylko wtedy będzie możliwy efektywny dialog z konsumentami. Byłoby bowiem bardzo niedobrze, gdyby wskutek braku współdziałania handel zamienił się w nadzorcę tego co robi, bądź co dostarcza dostawca i odwrotnie - powiedział Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
- CLP to rozporządzenie kłopotliwe, zarówno dla dużych przedsiębiorstw ze względu na wielość objętych nim produktów, jak i dla firm małych ze względu na szczupłość kadr potrzebnych do wdrożenia. W tekście prawnym jest ciągle wiele błędów i niejasności. Boimy się, że wkrótce producenci będą zmuszeni do wdrożenia kolejnych kosztownych zmian – ocenia Alain D’haese, dyrektor generalny Europejskiej Federacji Aerozolowej (FEA).
W opinii uczestników konferencji, na przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów zostało już niewiele czasu i firmy, które te przepisy obejmą powinny je zacząć wdrażać znacznie wcześniej.
- Przedsiębiorcy muszą dostosować swoje produkty do wymagań CLP. Jeżeli nie są w stanie tego zrobić swoimi siłami, a często mamy do czynienia z taką sytuacją, to muszą prosić o pomoc niezależnych doradców ze stowarzyszeń, z Biura ds. Substancji Chemicznych czy też z Ministerstwa Gospodarki – stwierdził Andrzej Kalski, dyrektor Departamentu Substancji i Mieszanin Niebezpiecznych z Biura Substancji Chemicznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...