Data publikacji: 2018-11-27 / Autor: Dominik Wójcicki
W ujęciu globalnym panuje niemal idealna równowaga, jeśli chodzi o podaż i popyt na etylen, będący podstawowym surowcem petrochemicznym dla dalszej produkcji wielu materiałów. W przypadku propylenu występuje natomiast nieznaczna przewaga po stronie podażowej, skutkująca niewielką nadprodukcją.
Bieżącą sytuację na rynku olefinowym omówiono podczas niedawnego wydarzenia The OXO Conference 2018, które odbyło się w Warszawie i zostało zorganizowane przez Grupę Azoty. Spotkanie miało na celu wskazanie kluczowych trendów rynkowych odnoszących się do sektora plastyfikatorów i alkoholi OXO; omówienia rozwoju, regulacji prawnych i logistyki produktów w omawianym obszarze oraz przybliżenia pochodnych OXO i ich zastosowania. Punktem wyjścia do jakiejkolwiek dalszej analizy musiało być jednak wskazanie najistotniejszych czynników wpływających na sektor olefin, od których to rozpoczyna się łańcuch produktowy dla alkoholi OXO.
W swoim wystąpieniu Helen Weeks, dyrektor wykonawcza IHS Markit, czyli agencji specjalizującej się w badaniach rynku chemicznego dokonała charakterystyki rynku surowców służących do dalszej produkcji w segmencie alkoholi OXO.
W światowej branży etylenowej dominuje w tej chwili rozwijanie produkcji w Azji i Stanach Zjednoczonych i jej ograniczanie w Europie. Mimo tego aktualna sytuacja rynkowa cechuje się zbilansowaniem na linii podaż – popyt. W tej chwili światowe instalacje do produkcji etylenu posiadają nominalne moce wytwórcze na poziomie 160,5 mln ton rocznie, podczas gdy konsumpcja etylenu w 2018 r. wyniesie 161,1 mln ton. Jest to zatem niemal idealna sytuacja z punktu widzenia wytwórców.
W największej mierze produkcja etylenu na świecie odbywa się poprzez wykorzystanie materiału wsadowego, jakim jest nafta. Krakery naftowe odpowiadają za 41% istniejącej podaży etylenu. Drugie miejsce pod tym względem zajmują krakery sięgające po etan (40%). Dalsza produkcja jest już dość śladowa: propan – 8%, butan – 5%.
Jeśli chodzi zaś o dalsze wykorzystanie etylenu, to jest on w największej mierze stosowany do produkcji tworzyw sztucznych: polietylenu wysokiej gęstości – 29%; liniowego polietylenu niskiej gęstości – 19%, polietylenu niskiej gęstości – 14%. W odniesieniu do zastosowań niezwiązanych z poliolefinami dominuje produkcja tlenku etylenu – 15% oraz materiałów z łańcucha winylowego – 9% oraz styrenów – 5%.
Nieco inne uwarunkowania panują natomiast na rynku propylenu. Tutaj moce produkcyjne obliczane są na 111,8 mln ton, natomiast bieżące zapotrzebowanie sięga 105,5 mln ton, co tworzy lekką nadprodukcję.
Propylen w największej ilości powstaje jako produkt uboczny w ramach produkcji etylenu – 45% produkcji odbywa się w krakerach parowych. Dalsze 34% mocy wytwórczych dla propylenu zainstalowanych jest w rafineriach, a 11% w kompleksach wykorzystujących metodę PDH, która za kilka lat będzie także udziałem Grupy Azoty. W oparciu o metatezę (taką z kolei instalację buduje PKN Orlen) produkowanych jest natomiast 4% propylenu dostępnego w ujęciu globalnym.
Propylen w zdecydowanej większości służy do produkcji polipropylenu – aż 65% propylenu idzie właśnie na ten cel. W dalszej kolejności jest propylen wykorzystywany do produkcji tlenku propylenu – 8% i alkoholi OXO – 7%, akrylonitrylu 0 6% i kumenu – 5%.
Światowa produkcja etylenu nieprzerwanie rośnie od wielu lat, przy czym w tym wzroście uczestniczy przede wszystkim Azja (obecnie ok. 70 mln ton produkcji rocznie i Stany Zjednoczone – ok. 45 mln ton produkcji). Dla porównania w Europie w XXI wieku nie powstał żaden nowy kraker etylenowy, a kilka zostało zamkniętych. Produkcja etylenu na naszym kontynencie to nieco ponad 20 mln ton w 2018 r. Wedle przedstawionych w trakcie konferencji szacunków za pięć lat produkcja etylenu sięgać ma ok. 220 mln ton. W Azji wzrośnie ok 28% względem końca 2018 r., a w Stanach Zjednoczonych o ok. 25%. W Europie ma być bez zmian, choć niedawno budowę krakera na naszym kontynencie zapowiedział INEOS. Nie zmieni to faktu, że działające tutaj instalacje będą się posiłkować eksportem etylenu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...