Data publikacji: 2020-03-06 / Autor: Anna Jarosik
Według Transparency Market Research, globalny rynek antyoksydantów (przeciwutleniaczy) rośnie w tempie 5% rocznie.
Przeciwutleniacze zapobiegają uszkodzeniom tkanek indukowanych przez wolne rodniki, powstrzymując w ten sposób tworzenie się tychże rodników. Uszkodzenie komórek dotkniętych przez wolne rodniki odgrywa kluczową rolę w procesie starzenia się i rozwoju chorób. Szczególnie szybko rośnie zapotrzebowanie na antyoksydanty w branży spożywczej, paszowej i kosmetycznej. Wzrost zapotrzebowania na gotowe do spożycia produkty mięsne, ze względu na stosunkowo wysoką zawartość białka, jest jednym z głównych czynników napędzających globalny rynek przeciwutleniaczy.
W oparciu o produkt antyoksydany można podzielić na te pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Antyoksydanty pochodzenia naturalnego notują wzrost o 5,4% rocznie, zatem przewyższający ogólny wzrost rynku. Naturalne przeciwutleniacze są preferowanym środkiem profilaktycznym. Dzielą się na cztery typy: witaminę A, witaminę C, witaminę E oraz ekstrakt rozmarynu. Naturalne przeciwutleniacze zawierają związki aktywne, które wykorzystują potencjał przeciwutleniający w produktach mięsnych.
Działanie przeciwutleniacza zachodzi dzięki obecności syntetycznych kwasów, diterpenów oraz flawonoidów i olejków lotnych. Naturalne przeciwutleniacze są dystrybuowane głównie w roślinach leczniczych i spożywczych. Dodatkowo przeciwutleniacze pochodzenia naturalnego, zwłaszcza karotenoidy i polifenole, wykazują dobre efekty biologiczne, w tym przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.
W zależności od zastosowania, globalny rynek antyoksydantów dzieli się na dodatki do żywności i pasz; produkty farmaceutyczne; produkty do higieny osobistej; dodatki do tworzyw sztucznych, gumy i lateksu; dodatki do paliw i smarów; atramenty, farby i powłoki; kleje i uszczelniacze.
Dodatki gumowe i lateksowe notują najwyższy, bo ponad 30% udział w globalnym rynku przeciwutleniaczy. Antyoksydanty pomagają chronić artykuły gumowe przed niekorzystnym działaniem tlenu.
Obecnie w omawianej branży pozycję liderów zajmują firmy Songwon, BASF, Solvay, Clariant, ADEKA Corporation oraz Evonik Industries. Ich łączny udział w rynku to 70%.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...