Data publikacji: 2014-11-19
Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej szacuje ciągły wzrost udziału na polskim rynku superplastyfikatorów i plastyfikatorów z PCE. W ocenie stowarzyszenia w tej chwili sięga on już ok. 30%. Na rzecz stosowania tego rodzaju wyrobów przemawiają przede wszystkim ich właściwości użytkowe.
SPChB już od 2011 r. prowadzi badanie krajowego rynku domieszek do betonu. Wynika z niego, że o ile trzy lata temu zużycie domieszek wynosiło w Polsce 100 tys. ton, o tyle na koniec 2013 r. było to już tylko 69,5 tys. ton. Dwa ostatnie lata przyniosły bowiem straty rzędu 23% i 9% rocznie. Obecny rok oceniany jest jednak przez Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej jako rok, w którym nastąpi wzrost rynku o ok. 10%. Udział superplastyfikatorów i plastyfikatorów z PCE to obecnie ok. 30%, co oznacza stały procentowy wzrost udziału tej kategorii produktowej. W 2011 r. było to bowiem 20%, a przed rokiem 25%.
Domieszki produkuje się na bazie melaminy, naftalenu lub eteru polikarboksylowego (PCE). W porównaniu do sulfonianów melaminy i naftalenu, superplastyfikatory na bazie PCE charakteryzują się możliwością zmian w ich chemicznej strukturze, dzięki czemu możliwe stało się wytwarzanie superplastyfikatorów spełniających określone zamierzenia.
Jak tłumaczą przedstawiciele SPChB, decydującymi czynnikami działania superplastyfikatorow na bazie PCE jest adsorpcja zachodząca na powierzchni ziarna cementu oraz efekt steryczny łańcuchów bocznych. Adsorpcję można kontrolować poprzez odpowiednią ilość ładunków ujemnych, co umożliwia stworzenie szybko adsorbujących superplastyfikatorów o dużym wczesnym upłynnieniu lub wolno adsorbujących superplastyfikatorów długo utrzymujących konsystencję. Budowa łańcuchów bocznych ma z kolei wpływ na lepkość zaczynu cementowego oraz tempo narastania wytrzymałości cementu.
Wśród superplastyfikatorów na bazie PCE wyróżnia się wiele kategorii i typów produktów zależnych od zastosowania, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniej domieszki. Ze względu na rożne zastosowanie dzieli się je na dwie kategorie: domieszki do betonu towarowego oraz domieszki do elementów prefabrykowanych.
W przemyśle betonu towarowego stosuje się głównie superplastyfikatory, które wykazują znacząco wydłużoną zdolność do utrzymania konsystencji i przedłużają urabialność betonu. Superplastyfikatory, które „otwarty czas” betonu przedłużają w stopniu umiarkowanym i tracą konsystencję w czasie uznanym za standardowy również należą do tej kategorii. W przemyśle elementów prefabrykowanych najbardziej pożądanymi właściwościami superplastyfikatorów jest natomiast dobre upłynnienie mieszanki oraz uzyskanie wysokich wczesnych wytrzymałości.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...