Data publikacji: 2013-12-12
Pomimo trudnej sytuacji rynkowej utrzymującej się w 2013 r., niemiecki przemysł chemiczny wciąż jest bardzo silny, co najlepiej widać w jego rosnącej nadwyżce w handlu zagranicznym.
Niemiecki Związek Przemysłu Chemicznego (VCI) przyznał, że jest „ostrożnym optymistą” w sprawie rozwoju sytuacji w branży w nadchodzącym roku. Spodziewa się nieznacznego, bo tylko dwuprocentowego wzrostu produkcji chemicznej w porównaniu z 2013 r. Tyle tylko, że na tle całej niemieckiej gospodarki są to przewidywania o charakterze pozytywnym. Oto bowiem w trzecim kwartale tego roku niemieckie PKB zwiększyło się o 0,3% w stosunku do poprzedniego kwartału, z kolei drugi kwartał tego przyniósł Niemcom wzrost o 0,7% w zestawieniu z okresem styczeń - marzec. W ujęciu rok do roku PKB Niemiec wzrosło w trzecim kwartale o 0,6%, a w drugim o 0,5%.
Tymczasem z prognoz przedstawionych przez VCI dowiadujemy się, że w kończącym się roku produkcja w niemieckim przemyśle chemicznym jest o ok. 1,5% wyższa niż miało to miejsce w 2012 r. Niestety dla tamtejszych firm wartość sprzedaży z racji spadających cen podskoczyła tylko o niecały procent. Na ogólny wynik złożyły się zwłaszcza gorsze wyniki w eksporcie. Sprzedaż do państw pozaunijnych wzrosła wprawdzie o 2,5%, ale obniżyła się ta kierowana do Azji (1,5%) i Ameryki Płd. (3%).
W przyszłym roku niemiecki przemysł chemiczny ma wzrosnąć pod kątem wartości sprzedaży o 1,5% i dojść do wartości sprzedaży równej 191 mln euro. Jednocześnie jednak ceny mają się obniżyć o 0,5%. VCI przewiduje także minimalny wzrost wewnętrznego popytu na produkty chemiczne i sytuację, która w Niemczech będzie lepsza od tej panującej w całej strefie euro.
W 2013 r. niemieckie firmy chemiczne zwiększyły inwestycje wewnątrz kraju o 2% i od stycznia tego roku wydały na ten cel 6,4 mld euro. 42% tej kwoty poszło na rozbudowę zdolności wytwórczych. Zatrudnienie w sektorze chemicznym wzrosło o ok. 0,5% do poziomu 436,5 tys. osób.
Niemiecki eksport w przemyśle chemicznym, włączając w to sprzedaż firm prowadzoną na obcych rynkach, jak i powrotny eksport, czyli wywóz towaru pochodzenia zagranicznego za granic, wyniósł w 2013 r. 165,3 mld euro, co oznacza wzrost jego wartości aż o 116% od 2000 r. W tym samym okresie krajowy popyt na chemikalia i artykuły chemiczne podniósł się o 20%. Dokonywany przez przemysł import wyrobów chemicznych od 2000 r. podniósł się o 111%, co pokazuje, że jest on znacznie silniejszy od przyrostu popytu wewnętrznego.
Najlepiej dla niemieckiego przemysłu chemicznego wyglądają jednak wskaźniki opisujące wymianę zagraniczną. Nadwyżka w handlu międzynarodowym wzrosła prawie dwukrotnie, z poziomu 23,9 mld euro w 2000 r. do poziomu 53,9 miliardów euro w 2013 r. Wynagrodzenia w przemyśle chemicznym w Niemczech jest o 66% większe niż w całej tamtejszej gospodarce.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...