Data publikacji: 2015-06-10
Blisko 54 mld dolarów wart jest globalny rynek środków ochrony roślin. Udział Polski w tym zestawieniu nie dochodzi do 1%, co oznacza, że realizowana w naszym kraju sprzedaż szacowana jest na ok. 500 mln dolarów.
Światowy rynek producentów środków ochrony roślin zdominowany jest przez takich wytwórców, jak Syngenta, Bayer CropScience, DuPont, Dow AgroScience, BASF oraz Monsanto. Wymieniona szóstka posiada w swoich rękach ponad 80% całkowitej sprzedaży przypadającej na sektor ŚOR. Koncerny te stoją także za opracowywaniem większości nowych technologii i wprowadzaniem na rynek innowacyjnych produktów oraz kształtowaniem prawodawstwa.
Najbardziej popularną kategorią produktową w segmencie środków ochrony roślin są herbicydy, na które przypada ponad 40% wartości sprzedaży. Wyprzedzają one insektycydy (25%) oraz fungicydy (22%).
Najważniejszym regionalnym rynkiem środków ochrony roślin, z ponad 25% udziałem w globalnej sprzedaży, jest Azja, liczona jednak bez Bliskiego Wschodu. Niewiele niższy wkład wnoszą rynki w Europie i Ameryce Północnej (obydwa niemal po 25%). Stosunkowo dużym odbiorcą środków ochrony roślin jest także Ameryka Południowa (ok. 17%).
W ostatnich czterech latach popyt na środki ochrony roślin rósł na naszym kontynencie w tempie ponad 5% rocznie. Największymi rynkami są w Europie Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Rosja. W Polsce zużycie środków ochrony roślin w Polsce waha się w przedziale 70-80 tys. ton rocznie. Z punktu widzenia tonażu substancji aktywnych zużycie sięga ok. 20 tys. ton rocznie. Od 2009 r. rodzima produkcja wykazuje tendencję rosnącą, a szczególnie silny wzrost zanotowano w 2014 r.
Jak przekonują przedstawiciele Grupy Ciech, światowy rynek środków ochrony roślin będzie należał w perspektywie długoterminowej do szybko rosnących na tle innych segmentów chemicznych. Jego średnioroczne tempo wzrostu powinno sięgnąć ponad 5% w ciągu najbliższych kilku lat. Motorami wzrostów mają być rynki Ameryki Południowej i Azji (ponad 6%). Dla Europy zakłada się dynamikę wzrostu rzędu ponad 4%.
W ocenie Grupy Ciech, optymistyczne prognozy rynkowe dla środków ochrony roślin opierają się na założeniach malejącej wielkości gruntów ornych w skali świata, rosnącej populacji i wynikającej z tego konieczności ciągłego zwiększania plonów. Z drugiej strony na niekontrolowany wzrost zużycia pestycydów będą miały wpływ różne krajowe i międzynarodowe organy regulacyjne, których zadaniem jest monitorowanie stosowania pestycydów w celu zmniejszenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...