Data publikacji: 2019-05-06 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek antocyjanów wart jest obecnie 513 mln dolarów i rośnie w tempie 4,6%, tak by w 2026 r. osiągnąć wartość 735 mln dolarów. Spośród kluczowych zastosowań antocyjanów wymienić należy branże spożywczą. Pod względem geograficznym dominuje Ameryka Północna.
Światowy rynek antocyjanów odnotował znaczny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Przyczyn tego upatruje się w rosnącej świadomości, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne antocyjanów i ich znaczenie aplikacyjne dla wielu gałęzi przemysłu. Rośnie popyt i świadomość walorów spożywania żywności bogatej w antocyjany.
Antocyjany, inaczej antocyjaniny symbolizowane przez kod E163, stanowią grupę związków organicznych należących do flawonoidów. Należą do naturalnych barwników pochodzenia roślinnego, które w zależności od pH soku komórkowego przyjmują barwę od czerwonej po fioletową. Znajdują się m.in. w czarnych jagodach, malinach, czarnej porzeczce, w czarnym bzie, jeżynach, aronii, a nawet w czerwonej kapuście, winogronach i bakłażanie. Posiadają właściwości antyalergiczne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomagają w poprawie mikrokrążenia w organizmie oraz przyspieszają proces przemiany materii. Zwalczają stres oksydacyjny, który może nasilać dolegliwości serca. Ponadto spożywanie antocyjanów może wpłynąć pozytywnie na redukcję otyłości u ludzi.
Główne typy antocyjanów to cyjanidyna (dominujący typ z udziałem ok. 30%), delfinidyna, pelargonidyna, peonidin, petunidin oraz malwidyna.
Efekty terapeutyczne antocyjanów, ze względu na ich właściwości przeciwutleniające, neuroprotekcyjne i przeciwnowotworowe sprawiły, że nadają się one również do stosowania w produktach farmaceutycznych. Stąd tez pojawiło się ich przemysłowe wykorzystanie. Ze względu na dość wysoki poziom marżowości, segment farmaceutyczny jest obecnie uważany za najbardziej atrakcyjny spośród zastosowań na globalnym rynku antocyjanów.
W Europie rynek wart jest 183 mln dolarów, a liderem na kontynencie pod względem wartości przychodów jest Wielka Brytania. Niemniej konsumpcja antocyjanów w Europie uległa w ostatnich latach osłabieniu, zwłaszcza po wprowadzeniu rygorystycznych zasad dotyczących stosowania syntetycznych barwników spożywczych w różnych produktach, zwłaszcza spożywczych. W UE praktycznie każdy naturalny barwnik spożywczy jest zatwierdzany do stosowania w ramach oceny wydawanej przez Naukowy Komitet ds. Żywności. Oczekuje się, że doprowadzi to do niewielkiego spadku udziału naszego kontynentu w globalnym rynku antocyjanów do 2026 roku.
Wciąż jednak to Ameryka Północna pozostanie liderem w branży. To tam działają największe firmy produkujące na potrzeby rynku antocyjanów.
Kluczowe przedsiębiorstwa to Archer Daniels Midlands Company; Symrise; Naturex; Chr. Hansen Holding; Sensient Technologies Corporation; DDW The Colour House; Kalsec; FMC Corporation; Synthite Industries Ltd. oraz GNT Group.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...