Data publikacji: 2015-06-30
Międzynarodowa firma doradcza Roland Berger przewiduje, że do 2035 r. światowy rynek chemikaliów osiągnie wartość 5,6 bilionów euro. Dominująca rolę odgrywać będzie na nim Azja.
Z opublikowanego przez Roland Berger raportu wynika, że oczekiwany wzrost wartości rynku chemikaliów do poziomu 5,6 bilionów euro stanowić będzie więcej niż dwukrotną wartość dzisiejszego rynku. Mimo dobrych perspektyw rozwoju branży, dynamika wzrostu nieuchronnie zmaleje. Oto bowiem aktualne średnioroczne tempo wzrostu wynosi 4,1%, a w latach 2030 – 2035 spadnie do 3,6%.
Prognozy dla europejskiego rynku chemicznego rysują się mało optymistycznie. Do 2035 r. średnioroczna stopą wzrostu wynieść ma na naszym kontynencie zaledwie 1,5%. Obok niskiego tempa wzrostu na rynkach krajowych, europejskie spółki chemiczne będą musiały w ocenie Roland Berger zmierzyć się z innymi trudnościami, takimi jak np. wysokie koszty surowców i energii oraz wzrost kosztów w związku z zaostrzającymi się regulacjami unijnymi.
- Mimo, że europejskie spółki chemiczne są wysoce efektywne i niezwykle innowacyjne, to rynki podlegały od lat procesom konsolidacji, szczególnie w Europie. Rosnąca cyfryzacja przemysłu oraz nowe wymagania ze strony klientów nieustannie zwiększają presję na spółki chemiczne – przyznaje Alexander Belderok, partner w Roland Berger Strategy Consultants.
Autorzy raportu zauważają, że udział Europy w światowym rynku chemicznym spada od lat. Stanowiąca 1/3 światowego rynku w 2000 r. europejska branża chemiczna ma dzisiaj udział zaledwie na poziomie 19% i to z tendencją malejącą. Za kolejne 20 lat udział ten będzie wynosić zaledwie 13%, a sprzedaż koncentrować się będzie na rynku europejskim.
- Z drugiej strony, rynki azjatyckie, już dzisiaj odgrywające dominującą rolę na światowym rynku chemicznym i w przyszłości będą jedynie umacniać swą pozycję. W 2035 r. udział Azji w światowym rynku będzie oscylował wokół 62%, co stworzy nowe wyzwania dla spółek chemicznych – dodaje Alexander Keller, partner w Roland Berger Strategy Consultants.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...