Data publikacji: 2014-01-15
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych. To kolejny sygnał idący nie po myśli europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych. W rezolucji zapisano m.in. odchodzenie od stosowania jednorazowych opakowań z polietylenu.
W opinii PE, najbardziej niebezpieczne tworzywa oraz niektóre dodatki i rodzaje toreb tworzywowych powinny zostać wycofane do 2020 r. w ramach europejskiej strategii zredukowania ilości odpadów z tworzyw sztucznych i ich wpływu na środowisko. Europosłowie uznali ponadto, że UE powinna także wprowadzić wiążące cele dotyczące recyklingu.
W rezolucji, poprzedzonej zieloną księgą przygotowaną w ubiegłym roku przez Komisję Europejską, posłowie podkreślają, że odpady z tworzyw sztucznych zagrażają środowisku, także z powodu powolnego wprowadzania europejskich przepisów o odpadach oraz braku szczegółowych przepisów dotyczących tworzyw sztucznych i to pomimo tego, że są one szczególnym rodzajem odpadów.
- Parlament wskazał drogę do uporania się z ogromnym problemem, jakim jest negatywny wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko i zdrowie ludzi. Przyznaliśmy, że chcemy skończyć ze złymi przyzwyczajeniami oraz brać odpowiedzialność za to, co produkujemy i wyrzucamy. Ponowne użycie lub recykling produktów pomoże utrzymać w czystości nasze środowisko oraz przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy - powiedział Vittorio Prodi, odpowiedzialny za przygotowanie rezolucji.
Posłowie proponują, aby wiążące cele dotyczące zbierania i sortowania do 80% odpadów włączono do przepisów obowiązujących w UE. Dodają również, że obowiązkowe kryteria dotyczące recyklingu oraz zharmonizowane kryteria dotyczące zbierania i sortowania odpadów powinny zostać określone w celu zapewnienia uczciwej konkurencji. Wzywają też do zmian w obecnie obowiązującej dyrektywie o pakowaniu odpadów.
Parlament Europejski wezwał jednocześnie Komisję Europejską do przygotowania wniosku w 2014 r. o zakazie wprowadzania na wysypisko odpadów, które mogą zostać ponownie użyte lub nadają się do recyklingu oraz o ograniczaniu palenia odpadów. Parlament, kładzie też nacisk na to, aby odpady tworzyw nie były używane jako źródło energii, chyba że nie ma innej możliwości.
Europarlamentarzyści domagają się wycofywania, w ich przekonaniu, najbardziej niebezpiecznych odpadów z rynku oraz wycofywania, gdzie to możliwe, toreb jednorazowych. Powinny również zostać podjęte stanowcze działania przeciwko nielegalnemu eksportowi oraz pozbywaniu się odpadów z tworzyw sztucznych.
Posłowie podkreślili, że recykling tworzyw wciąż ma niezbadany potencjał gospodarczy. Obecnie podlega mu jedynie 25% odpadów. Pełne wprowadzenie unijnych przepisów miałoby zaowocować oszczędnościami w wysokości 72 mld euro rocznie oraz rozwojem unijnego sektora zarządzania odpadami. Posłowie są zdania, że europejskie firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów mogłyby zwiększyć roczne obroty o 42 mld euro i stworzyć ponad 400 tys. nowych miejsc pracy do 2020 r.
Rezolucja, to zbiorowa uchwała, rodzaj wezwania, które nie posiada wiążącego charakteru.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...