Data publikacji: 2013-04-29
Nowy rekord programu VinylPlus. W ramach jego realizacji w 2012 r. recyklingowi w Europie poddano 362 tys. ton polichlorku winylu. Większość tworzywa pochodziła z przemysłu budowlanego.
Program VinylPlus realizowany jest w oparciu o pięć zobowiązań, które mają na celu doprowadzenie do wyraźnego zwiększnia poziomu recyklingu PVC w Europie, rozwoju innowacyjnych technologii recyklingu, wyjaśniania wątpliwości związanych z emisją związków chloroorganicznych, zapewnienia zrównoważonego wykorzystania dodatków oraz podniesienia efektywności energetycznej i wykorzystania w produkcji polichlorku winylu energii i surowców z odnawialnych źródeł. Program jest międzynarodową inicjatywą, która kontynuuje wcześniejszy projekt Vinyl2010. Stanowił on pierwsze na kontynencie dobrowolne zobowiązanie europejskiego przemysłu polichlorku winylu do podejmowania działań na rzecz recyklingu.
Przed uczestnikami programu VinylPlus zadanie, polegające na poddaniu recyklingowi 800 tys. ton PCW do 2020 r. Przy czym recykling 100 tys. ton tworzywa powinien być zrealizowany z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, tak by objąć wszystkie te wyroby, które dotychczas pozostawały dla recyklingu wyzwaniem.
W trakcie prezentacji ubiegłorocznych osiągnięć programu VinylPlus w Stambule przyznano, iż europejski przemysł PCW jest na dobrej drodze do osiągnięcia swego najważniejszego celu. Koordynatorzy programu przedstawili także w trakcie tureckiego spotkania pełniejszy i szerszy zakres togo, co stanowi recykling PWC. Został on poszerzony o włączenie poużytkowych i ograniczonych rodzajów poprzemysłowego PCW, jak również niektóre strumienie odpadów regulowanych w UE. Jak zauważono, innowacyjne technologie recyklingu trudnych do utylizacji odpadów PCW wciąż są poddawane ocenie. Czynione są również starania na rzecz rozwiązania problemu tzw. legacy additives, który jest związany z obecnością substancji chemicznych w poddanym już wcześniej recyklingowi polichlorku winylu. Kwestia legacy additives odnosi się do pozostałości substancji użytych w wyrobach PCW, które jednak dalej są obecne w recyklowanym PCW i w efekcie mogą negatywnie wpływać na korzystanie z PCW pochodzącego z recyklingu.
- Nasz przemysł skutecznie przechodzi od modelu gospodarki opartej na zużywaniu zasobów do modelu gospodarki, który oznacza przywrócenie raz już wykorzystanych materiałów ponownie do strumienia produkcji. Takie podejścia rozszerza wartość dodaną materiałów oraz ich wszechstronność – stwierdził Filipe Constant, stojący na czele programu VinylPlus.
W 2012 VinylPlus zarejestrował również spadek o 76,37% zużycia stabilizatorów opartych na ołowiu. Wynik ten dotyczy 27 państw unijnych i stanu z 2007 r. Proces ma być ukończony w 2015 r.
Od chwili wprowadzenia dobrowolnego zobowiązania Vinyl 2010, czyli poprzednika VinylPlus, recykling PCW w Europie wzrósł z niemal zerowego poziomu w 2000 r. do ponad ćwierć miliona ton w 2010 r. Przeważająca większość tworzywa pochodzi z budownictwa.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...