Data publikacji: 2014-10-14
W trakcie ubiegłotygodniowego Forum Ekologicznego Branży Chemicznej dokonano rozliczenia zadeklarowanych do wykonania zadań w ramach Programu „Odpowiedzialność i Troska”.
Forum Ekologiczne Branży Chemicznej już po raz 11. odbyło się w Toruniu (6-8 października 2014 r.). Głównym jego punktem było podsumowanie realizacji programu „Responsible Care”, którego polska nazwa to „Odpowiedzialność i Troska”. Jest to prośrodowiskowy projekt realizowany przez przemysł chemiczny w 52 państwach świata. W naszym kraju działa od 1992 r. pod auspicjami Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Uczestnictwo firm w programie opiera się na prowadzeniu przez nie działań zmierzających do zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy, przy jednoczesnym poszukiwaniu rozwiązań wpływających na oszczędność energii, zmniejszenie ilości odpadów, ścieków, emisji zanieczyszczeń do powietrza. W 2013 r. w programie „Odpowiedzialność i Troska” uczestniczyły w naszym kraju 32 firmy. 22 spośród nich zajmują się produkcją chemikaliów, osiem specjalizuje się w dystrybucji i transporcie chemikaliów, a dwie firmy gospodarują odpadami.
Jednym z podstawowych założeń programu „Odpowiedzialność i Troska” jest formalne zobowiązanie się przedsiębiorstwa do realizacji działań wynikających z zasad wiodących, a przede wszystkim do ciągłej poprawy we wszystkich aspektach działalności, obejmujących w szczególności ochronę środowiska, bezpieczeństwo procesowe oraz ochronę zdrowia.
W 2013 r. firmy realizujące program zrealizowały w pełni 78% zadań zadeklarowanych do wykonania, tj. 313 zadań. Ilość ta była o 10% większa od tej zanotowanej w 2012 r. Największa ilość (102 zadania), analogicznie jak w 2012 r., zrealizowana została w obszarze bezpieczeństwa procesowego i poprawy warunków pracy. W 2013 r. ilość poszczególnych zadań zrealizowanych w obszarach ochrony środowiska (82 zadania), bezpieczeństwa procesowego oraz komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej (57 zadań) była większa niż rok wcześniej.
W odniesieniu do zadań ujętych w poszczególnych grupach tematycznych dynamika zmian w stosunku do 2012 r. przedstawiała się następująco:
W strukturze zrealizowanych działań dominowały zadana, podobnie jak w 2012 r., z obszaru ochrony środowiska (26%) orz bezpieczeństwa procesowego i bezpieczeństwa pracy (33%).
W 2013 r. na realizację działań wydatkowana została kwota w wysokości 113,51 mln zł, co było kwotą o 54% mniejszą niż w 2012 r.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...