Data publikacji: 2013-06-10
Dobiegł końca drugi termin rejestracji substancji chemicznych w ramach rozporządzenia REACH. Do końca maja przedsiębiorstwa, które produkują lub importują do UE substancje chemiczne w ilości co najmniej 100 ton rocznie, musiały je zarejestrować w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA).
Do ECHA należało przedłożyć dokumenty rejestracyjne, składające się z części wspólnej (dokumentacja wspólna), sporządzanej i przedkładanej wraz z innymi producentami i importerami tej samej substancji, oraz z dokumentacji indywidualnej zawierającej szczegółowe informacje dotyczące danego przedsiębiorstwa.
Agencja poinformowała, że do końca maja 3 215 firm przedstawiło 9 084 wniosków rejestracyjnych dla substancji chemicznych produkowanych lub importowanych w ilości od 100 do 1 000 ton rocznie. Jedna piąta wszystkich zgłoszeń pochodziła od mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. Reszta od dużych firm. 23% rejestracji wykonanych zostało jedynie przez przedstawicieli działających w imieniu firm pozaeuropejskich. Zgłoszenia nadesłano z 26 państw członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii. Najwyższy odsetek zgłoszeń napłynął z Niemiec (31%), Wielkiej Brytanii (12%), Włoch, Francji i Holandii (po 8%).
Jak stwierdziła ECHA 2 923 substancji zostało już zarejestrowanych w terminie do 2013 r. Dodatkowo 696 substancji, które zarejestrowano w poprzednim terminie zostały ponownie zarejestrowane przez nowe spółki. Najbardziej niebezpieczne substancje w tym zakresie wielkości obrotu musiały zostać zarejestrowane do 1 grudnia 2010 r.
Większość substancji zarejestrowanych zostało przez grupy przedsiębiorstw pracujących razem na rzecz wspólnych zgłoszeń (82%). Wspólne wnioski mają jednego wiodącego rejestrującego i przeciętnie 2,9 członków.
- Drugi termin REACH jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do bezpiecznego stosowania chemikaliów w Europie. Proces rejestracji działa dobrze i przemysł aktywnie odpowiedział na ustalony termin rejestracji, chociaż znacząca liczba wiodących rejestrujących dokonała rejestracji dopiero w ostatnich dniach – stwierdził Geert Dancet, dyrektor wykonawczy ECHA.
W pierwszym terminie, do 1 grudnia 2010 r. należało przeprowadzić rejestrację właściwą m.in. dla substancji produkowanych/importowanych w ilości większej niż 1000 ton rocznie, a także substancji klasyfikowanych jako N. Brak rejestracji oznacza zakaz produkcji/importu i w efekcie niemożność handlu. Zgodnie z Rozporządzeniem REACH obowiązek rejestracji mają producenci substancji chemicznych posiadający siedzibę w UE, importerzy substancji chemicznych lub mieszanin substancji chemicznych sprowadzający spoza obszaru UE, dalsi użytkownicy przetwarzający substancje chemiczne, wytwarzający mieszaniny do zastosowania końcowego (ograniczone przypadki) oraz dystrybutorzy substancji i mieszanin chemicznych (ograniczone przypadki).
Trzeci termin REACH, w którym zarejestrowane muszą zostać środki sprowadzane lub wytwarzane w ilości 1-100 ton rocznie, upłynie 31 maja 2018 r.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...