Data publikacji: 2016-03-02
Europejska Agencja Chemikaliów informuje: wymóg udostępniania danych przez przedsiębiorstwa rejestrujące tę samą substancję stanowi jeden z podstawowych aspektów rozporządzenia REACH. Dzięki temu rejestrujący tę samą substancję mogą obniżyć koszty i uniknąć przeprowadzania zbędnych badań, zwłaszcza na kręgowcach.
Jak tłumaczy ECHA, ważnym krokiem na drodze do pomyślnej rejestracji w ramach REACH jest przygotowanie rejestracji we współpracy z innymi rejestrującymi. Sposób działania zależy głównie od tego, czy dana substancja jest już zarejestrowana czy nie. Nawiązanie współpracy stanowi trzeci etap planu działania REACH 2018.
Jeśli substancja nie została wcześniej zarejestrowana, współrejestrujący mają obowiązek utworzenia nowego forum wymiany informacji o substancjach (SIEF). Oznacza to m.in. konieczność uzgodnienia praktycznych form współpracy, wymiany dostępnych danych naukowych oraz podjęcia decyzji w sprawie uzupełnienia braków w danych przed przygotowaniem i przedłożeniem wspólnego dossier rejestracyjnego. Przedsiębiorstwa muszą także dzielić się kosztami w sposób sprawiedliwy, przejrzysty oraz niedyskryminujący żadnego z członków SIEF.
Jeśli substancja jest już zarejestrowana, wówczas prace przygotowawcze najprawdopodobniej zostały już przeprowadzone. Oznacza to, że nowi rejestrujący mogą skontaktować się z SIEF, zgłaszając gotowość udziału we wspólnym przedłożeniu rejestracji. Będą oni musieli wynegocjować warunki udostępnienia im niezbędnych danych oraz uczestniczyć w podziale kosztów.
Rejestrujący powinni unikać prowadzenia nowych badań, wykorzystując w pełni metody stanowiące alternatywę dla badań na zwierzętach. Powinni oni ponadto pamiętać, że ECHA nie przyjmuje rejestracji, w przypadku których wyraźnie można stwierdzić, że wymiana danych nie była prowadzona. W przypadku danych dostępnych poza SIEF konieczne jest poszanowanie praw ich właścicieli oraz przekazanie im wynagrodzenia.
Ostatni termin rejestracji w ramach REACH upływa 31 maja 2018 r. Termin ten obowiązuje przedsiębiorstwa, które wytwarzają lub przywożą substancje chemiczne w niewielkiej ilości, tj. 1–100 ton rocznie. Plan działania REACH do 2018 r. zakłada podział rejestracji na siedem etapów, oraz opisuje najważniejsze kroki w ramach poszczególnych etapów i działania pomocnicze, które ECHA planuje zaoferować rejestrującym. Przedsiębiorstwa powinny rozpocząć przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...