Data publikacji: 2013-11-18
Gdańska rafineria Grupy Lotos wzbogaciła się o trzy nowe piece technologiczne, które zastąpiły ponad 35-letnie urządzenia instalacji benzyn oraz instalacji olejowej.
Inwestycja oznacza, że rafineria Lotosu zmniejszyła zużycie energii oraz emisję zanieczyszczeń. W ten sposób najbardziej efektywną energetycznie rafineria w Europie Środkowej i Południowej uzyskała dalszą poprawę efektywności swego działania.
Piece wyposażone są w system podgrzewania powietrza, który decyduje o wysokiej sprawności przekraczającej 90%, podczas gdy w starych była ona kilkanaście procent niższa. Za sprawą niskoemisyjnych palników znacznie spadła również emisja tlenków azotu. Ponieważ nowe piece opalane są gazem ziemnym, a nie olejem opalowym, to redukcji uległa też emisja dwutlenku węgla.
- Dwa nowe piece instalacji 200 służącej do produkcji benzyn są nie tylko technicznie nowocześniejsze od zlikwidowanych, ale mają wyższą wydajność. Pozwoliło to zwiększyć moc przerobową instalacji ze 150 do 170 ton na godzinę – mówi Marek Herra, dyrektor produkcji w Grupie Lotos. - Na instalacji wymieniono też półki w kolumnie destylacyjnej. Celem wymiany jest poprawa rozdziału benzyny lekkiej i ciężkiej, co wpływa m.in. na wyższą jakość pracy naszych instalacji reformingu. Nakłady na modernizację kolumny szybko więc się zwrócą - komentuje dyrektor Herra.
Nowe piece podniosły bezpieczeństwo pracy instalacji i jej obsługi. To zasługa automatycznego systemu nadzoru płomienia, sterowania i rozbudowanego systemu zabezpieczeń podczas operacji zapalania palników. Inwestycja sprawiła również, że mniejsze będą koszty eksploatacyjne. Jest to możliwe do osiągnięcia w następstwie redukcji zużyciu paliwa oraz niższym opłatom za korzystanie ze środowiska.
Z kolei wymiana pieca na instalacji ekstrakcji furfurolem – jednej z instalacji służących do produkcji olejów smarowych - przyniosła zwiększenie jej mocy przerobowej o 10%. Nowy piec spowodował, podobnie jak piece instalacji 200, zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji spalin, w tym tlenków azotu. Nowoczesny system zabezpieczeń i systemy automatyki sprawiły, że piec jest bezpieczniejszy w obsłudze, a system sterowania zapewnia optymalizację pracy zwłaszcza pod względem ograniczenia zużycia paliwa.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...