Data publikacji: 2011-06-20
Sektor produkcji chemicznej okazał się bardziej odporny na kryzys niż większość innych gałęzi produkcji, które dotknięte zostały spowolnieniem gospodarczym ostatnich lat. Przedsiębiorstwa dostosowały się już do panującej sytuacji i zaczynają planować ekspansję i nowe inwestycje. W przyszłości istotną obniżkę kosztów wytwarzania będzie można uzyskać dzięki modelowaniu procesów i optymalizacji zużycia energii oraz surowców potrzebnych do produkcji.
Analitycy z firmy Business Insights dostarczyli niedawno prognozy średniego rocznego wzrostu całego rynku chemicznego (CAGR) w latach 2010-2014, który ma się utrzymywać na poziomie około 2%. Według tych prognoz, w 2014 roku rynek ma osiągnąć łączną wartość około 319 mld dol.
Jednak wciąż przed całym sektorem chemicznym stoją poważne wyzwania. Branżę tę charakteryzuje kultura innowacyjna, dzięki której rozwija się szeroka gama wysokiej jakości produktów. Aby odnieść sukces na tym bardzo konkurencyjnym rynku producenci muszą nadążać za stale zmieniającymi się potrzebami i oczekiwaniami klientów na nowoczesne produkty, podlegając jednocześnie presji na skrócenie czasu realizacji zamówień. Dlatego właśnie istotnym staje się opracowywanie nowych produktów szybko i w najwyższych standardach jakości, po to, aby odróżnić się na tle konkurencji i osiągnąć przewagę na rynku. Oczywiście przedsiębiorstwa w całym sektorze zdają sobie też sprawę z potrzeby skrócenia czasu oczekiwania na uruchomienie produkcji nowych asortymentów i osiągania zysków ze sprzedaży.
Innym głównym czynnikiem powodującym potrzebę zmian w produkcji w przemyśle chemicznym jest konieczność zapewnienia zgodności zarówno w zakresie przepisów branżowych na emisję gazów cieplarnianych, czyli CO2, jak i najlepszych praktyk i procedur produkcji. Czasami konieczne jest także spełnienie norm międzysektorowych. Wiele firm chemicznych sprzedaje specjalistyczne chemikalia na przykład firmom farmaceutycznym, co automatycznie oznacza, że konieczne jest także spełnienie norm i zapewnienie zgodności z przepisami branżowymi obowiązującymi w farmacji. Co istotne, konieczne jest także monitorowanie procesów produkcji i zapewnienie ich zgodności z dokumentami opisującymi te procesy.
Wreszcie, firmy wytwarzające specjalizowane produkty chemiczne muszą zapewnić ścisłą kontrolę nad całym łańcuchem dostaw. Najbardziej istotnym czynnikiem jest tu zadowolenie klienta. W innych sektorach przemysłu chemicznego, takich jak produkcja towarów nie wymagających opakowania, gdzie sprzedaż jest bardziej skoncentrowana na dystrybucji towarów, przedsiębiorstwa produkujące je skupiają się przede wszystkim na zmniejszeniu kosztów, nie tylko dotyczących zapasów, ale także w całym łańcuchu dostaw.
Jest to również istotne w sektorze specjalistycznych chemikaliów, ale nie w takim samym stopniu. Zamiast tego przedsiębiorstwa tej gałęzi przemysłu chemicznego starają się bardziej uwzględniać potrzeby klientów. W tego typu produkcji optymalizacja łańcucha dostaw skoncentrowana jest na zapewnieniu, że nie zabraknie zapasów.
Poszukiwanie rozwiązania
W celu rozwiązania tych złożonych problemów, organizacje potrzebują zintegrowanych rozwiązań, które pozwolą całemu przedsiębiorstwu osiągnąć przejrzystość i kontrolę nad ich działalnością przemysłową i procesami, od etapu pilotażowego do transferu technologii i produkcji w pełnej skali. Potrzebne są m.in. rozwiązania, które pozwolą na podejmowanie kluczowych decyzji od projektowania do produkcji w szerszym łańcuchu dostaw.
W zakresie inżynierii, większość firm branży chemicznej koncentruje się przede wszystkim na sposobie, w jakim mogą wykorzystać w pełni swoje zasoby i potencjał technologiczny. Firmy zajmujące się produkcją specjalistycznych chemikaliów skupiają się na nieco innych aspektach biznesowych. Poszukują one narzędzi symulacyjnych ułatwiających podjęcie decyzji przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu lub pozwolą usprawnić już istniejące procesy w taki sposób, by działały efektywniej niż w zakładach konkurencji. Najlepsze tego rodzaju narzędzia umożliwiają firmom produkującym specjalistyczne chemikalia przeprowadzić pełną analizę typu "co jeśli", czyli symulację możliwych scenariuszy produkcji przy danych założeniach wejściowych. To z kolei pozwala optymalizować przepływ pracy, zmniejszyć koszty i podejmować w pełni świadome i lepsze decyzje biznesowe.
Najlepsze rozwiązania tego typu powinny usprawnić przepływ ludzi, jak i procesów, nie tylko między projektami i działami produkcji, ale w całej organizacji z uwzględnieniem rozwoju i badań – R&D przedsiębiorstw. Narzędzia te przeprowadzają przedsiębiorstwo przez procesy decyzyjne od etapu laboratorium, a następnie program pilotażowy aż po ostateczne wdrożenie i wykorzystanie w produkcji. To z kolei skutkuje bardziej skuteczną komunikacją i współpracą między działami i pomaga organizacjom usprawnić działanie.
Po stronie wytwarzania, priorytetem firm zajmujących się specjalistycznymi produktami chemicznymi jest ich jakość i tam przede wszystkim szuka się najlepszych rozwiązań technologicznych.
Rola modelowania predykcyjnego
Do właściwego wnioskowania w przemyśle chemicznym potrzebne są pomiary. Pozwalają one rozszerzyć zakres wnioskowania o stanie procesów z nielicznych analiz laboratoryjnych do bazy danych stanów procesów w różnych warunkach. Pomiary, oprócz dostarczania lepszego wglądu w bieżący stan procesów dla czuwających nad nimi operatorów, są też warunkiem wstępnym dla wdrożenia rozwiązania APC, czyli Advanced Process Control.
Podstawową zasadą działania rozwiązań APC jest wykorzystanie modelu do przewidywania przyszłych zdarzeń, których nie sposób przewidzieć z użyciem podstawowych narzędzi i w oparciu o intuicję pracowników nadzorujących proces. Historyczne dane są używane na przykład do tego, aby spróbować przewidywać na bieżąco jakość projektowego produktu, którego wytwarzanie jest dopiero planowane. Dzięki temu menedżerowie mogą na podstawie tych predykcji szybciej podejmować decyzje.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2011 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...