Data publikacji: 2013-05-06
Rząd przyjął długo oczekiwany projekt ustawy o składowaniu dwutlenku węgla. Od dawna bowiem postulowano, iż wychwytywanie i składowanie CO2 (CCS) powinno stać się preferowaną w naszym kraju technologią upowszechniania i wdrażania czystych metod wykorzystania węgla.
Z opublikowanego jeszcze w 2011 r. raportu „Jak skutecznie wdrożyć CCS w Polsce?” napisanego pod redakcją Agaty Hinc, kierownik projektu „Niskoemisyjna Gospodarkka”, realizowanego przez demosEuropa – Centrum Strategii Europejskiej wynika, że sprawna implementacja technologii CCS ma szansę przynieść naszemu państwu szereg korzyści finansowych. CCS może przyczynić się do zwiększenia potencjału polskich ośrodków naukowych i badawczo – rozwojowych, jak również pomóc Polsce w odnalezieniu jej niszy na światowym rynku. To wszystko jednak, jak twierdzili już dwa lata temu autorzy raportu, możliwe będzie tylko w przypadku skrupulatnie zaplanowanego procesu rozwoju i rozpowszechniania technologii CCS. W tym celu należało podjąć strategiczną decyzję na szczeblu rządowym, nadającą CCS rangę jednego z kluczowych narzędzi w ramach polskiej polityki energetyczno – klimatycznej.
Sama technologia wychwytywania i podziemnego składowania CO2 polega na jego wychwyceniu różnymi metodami głównie z instalacji przemysłowych, w tym chemicznych, a potem transportowaniu do miejsca składowania i zatłoczeniu do izolowanej formacji geologicznej w celu trwałego przechowywania.
Teraz prace nad prawnym ujęciem zagadnienia wystartowały. Projekt ustawy o zmianie ustawy „Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw” reguluje bowiem kwestie dotyczące podziemnego składowania dwutlenku węgla (CCS), choć technologia CCS będzie na razie stosowana jedynie w przedsięwzięciach demonstracyjnych.
Zgodnie z projektem ustawy podziemne składowanie CO2, a także poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksów jego podziemnego składowania będzie od teraz wymagało uzyskania pozwolenia (koncesji) udzielanej przez Ministra Środowiska. Koncesja będzie przyznawana wyłącznie na potrzeby realizacji projektu demonstracyjnego.
Koncesja na podziemne składowanie CO2 obejmie działalność związaną z eksploatacją podziemnego składowiska, a także okres po jego zamknięciu tj. zakończeniu zatłaczania CO2, związany z likwidacją instalacji oraz monitoringiem kompleksu podziemnego składowiska przez okres nie krótszy niż 20 lat od jego zamknięcia. Po przekazaniu odpowiedzialności, Krajowy Administrator Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla (KAPS CO2) będzie prowadził dalszy monitoring kompleksu podziemnego składowania CO2 przez okres nie krótszy niż 30 lat.
Istotnym rozwiązaniem jest obowiązek ustanowienia przez przedsiębiorcę zabezpieczenia finansowego związanego z podziemnym składowaniem CO2. Zadanie będzie realizowane z dwóch tytułów: zabezpieczenia finansowego prowadzenia działalności polegającej na podziemnym składowaniu CO2 oraz zabezpieczenia środków związanego z przekazaniem odpowiedzialności za podziemne składowisko CO2 Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla.
Dzięki wymienionym zabezpieczeniom możliwe stanie się m.in. wypełnienie przez przedsiębiorcę obowiązków wynikających z koncesji na podziemne składowanie CO2, w tym m.in. wymogów bieżącego monitoringu składowiska czy jego zamknięcia.
Zgodnie z projektem ustawy, w 2015 r. zostanie powołany Krajowy Administrator Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla (KAPS CO2). Wykonywanie zadań KAPS CO2 zostanie powierzone Państwowemu Instytutowi Geologicznemu - Państwowemu Instytutowi Badawczemu. Jego zadaniem będzie nadzorowanie składowiska po jego zamknięciu. Do finansowania zadań KAPS CO2 będą wykorzystane środki pochodzące od przedsiębiorcy z zabezpieczenia środków oraz środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...