Data publikacji: 2019-01-28
Wielkość globalnego rynku cyjanku sodu w ujęciu wolumenowym to aktualnie 1,1 mln ton rocznie. Produkt występuje w postaci stałej i ciekłej. Używany jest przez przemysł górniczy, chemiczny, farmaceutyczny, w produkcji barwników i pigmentów oraz tekstyliów.
Zużycie cyjanku sodu rośnie dość szybko i w 2020 r. wynieść ma 2 mln ton. Zwiększenie działalności wydobywczej ma być główną siłą napędzającą wzrost zużycia surowca. Cyjanek sodu jest bowiem jedną z najchętniej stosowanych substancji chemicznych w przemyśle wydobywczym, wykorzystywaną do ekstrakcji i separacji metali szlachetnych. Sam przemysł wydobywczy odpowiada za 34% zużycia cyjanku sodu. Rosnący popyt na złoto i srebro powinno powodować dalszy wzrost zapotrzebowania na omawiany związek.
W kolei w przemyśle chemicznym cyjanek sodu stosowany jest w syntezie polimerów i innych substancji chemicznych, np. chlorku cyjanurowego i chlorku cyjanu. Jest także stosowany jako odczynnik do wytwarzania włókien syntetycznych, w tym włókien poliestrowych, rayon, lyocell (materiał produkowany z celulozy drzewnej, znany również pod nazwą tencel), modakrylowych (otrzymywane w wyniku kopolimeryzacji akrylonitrylu), nylonowych i aramidowych.
Warto tez dodać, że w niektórych rejonach świata, m.in. w Nowej Zelandii, cyjanek sodu jest stosowany jako środek owadobójczy do zabijania owadów, szkodników oraz jako środek do zabijania gryzoni (głównie królików i oposów) powodujących ogromne straty rolnicze. Jest również używany do badań analitycznych w przemyśle chemicznym. Oczekuje się jednak, że wysoka toksyczność cyjanku sodu ograniczy wzrost rynku w okresie prognozy.
Azja i Pacyfik zajmuje dominującą pozycję na globalnym rynku cyjanku sodu w ujęciu geograficznym. Bierze się to m.in. z faktu, że Chiny i Indie należą do głównych wydobywców złota. W ostatnich latach także Stany Zjednoczone przyczyniają się do rozwoju rynku złota, więc i pośrednio do wykorzystania cyjanku sodu. Na europejskim rynku cyjanku sodu, Niemcy są kluczowym konsumentem cyjanku sodu.
Główni gracze działający na globalnym rynku cyjanku sodowego to, m.in. Cyanco; Asahi Kasei Corporation; Australian Gold Reagents Pty Ltd (AGR); Orica Limited; Evonik Industries AG; Taekwang Industrial; Tongsuh Petrochemical; Anhui Shuguang Chemical Group; Korund; Ying Chuang Sanzheng (Yingkou) Fine Chemical; Sasol Polymers; Unique Chemical Limited; Tiande Chemical oraz DuPont.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...