Data publikacji: 2011-06-22
Europejski przemysł PCW ogłosił nowy, ambitny pakiet celów na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2020 roku i wezwał decydentów do wspierania rozwoju recyklingu w Europie.
Program VinylPlus zbudowany jest wokół pięciu zobowiązań mających na celu: osiągnięcie znaczącego wzrostu recyklingu PCW i rozwoju innowacyjnych technologii recyklingu; wyjaśnianie zagadnień związanych z emisją związków chloroorganicznych; zapewnienie zrównoważonego wykorzystania dodatków, zwiększenie efektywności energetycznej oraz stosowanie w produkcji PCW energii i surowców pochodzących z odnawialnych źródeł oraz promowanie zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości PCW.
Nowa inicjatywa wykorzystuje sukces Programu Vinyl 2010 - dziesięcioletniego, dobrowolnego zobowiązania, którego celem był wzmocnienie zrównoważonej produkcji i stosowania PCW. Vinyl 2010 jest powszechnie uważany za wiodący przykład dobrowolnych wewnątrzbranżowych regulacji stosowanych w praktyce i przynoszących konkretne rezultaty. Do najważniejszych osiągnięć należy utworzenie infrastruktury do zbiórki i recyklingu ponad 250 tys. ton PCW rocznie – tworzywa, które przed 2000 rokiem było przez wielu odrzucane jako tworzywo nienadające się do recyklingu, a w postaci odpadu przeznaczone wyłącznie do składowania.
Komentując rozpoczęcie nowego, dziesięcioletniego, dobrowolnego zobowiązania, Josef Ertl, prezes VinylPlus powiedział: VinylPlus ma jeszcze bardziej ambitne cele i zakres niż Vinyl 2010. Dążeniem przemysłu jest dalszy wkład w realizację zadań w zakresie zrównoważonego rozwoju dla Europy do roku 2020 poprzez osiągnięte rezultaty dobrowolnych wewnątrzbranżowych regulacji. Nie będzie to jednak możliwe bez wsparcia decydentów, zarówno na szczeblu wspólnotowym, jak i krajowym, dla rozwoju recyklingu i wykorzystania recyklatów poprzez efektywne zarządzanie odpadami oraz politykę pro-ekologicznych zakupów. Promowanie kierunku: całkowite zaniechanie w Europie składowania odpadów z tworzyw sztucznych pomogłoby w zwiększeniu prywatnych inwestycji w gospodarce odpadami i odblokowaniu potencjału gospodarczego w sektorze recyklingu.
Szczegółowe cele Programu VinylPlus obejmują poddanie recyklingowi 800 tys. ton PCW rocznie do roku 2020, z czego 100 tys. ton powinno być zrealizowane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, tak by objąć te aplikacje, które do chwili obecnej pozostawały wyzwaniem dla recyklingu.
Przemysł planuje również wprowadzenie nowego certyfikatu - VinylPlus i nowego sposobu znakowania, zaprojektowanego tak, aby ułatwić użytkownikom identyfikację i nadanie odpowiedniej hierarchii PCW produkowanego w sposób zrównoważony, a także stworzenie wartości dodanej dla uczestników Programu.
Program VinylPlus został opracowany przy współpracy i z wykorzystaniem wskazówek Natural Step (TNS), czołowej, międzynarodowej organizacji pozarządowej zajmującej się badaniami i dialogiem dotyczącym zrównoważonego rozwoju.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...