Data publikacji: 2018-08-20 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek tworzyw sztucznych wykorzystywanych przy pakowaniu, chodzi m.in. o taśmy spinające został w 2017 roku wyceniony na 1,527 mld dolarów. Do 2026 r. utrzymać ma tempo wzrostu na poziomie 4,8% rocznie. To dane agencji Transparency Market Research.
Taśmy spinające z tworzyw sztucznych są dostępne w różnych opcjach, m.in. mogą być wykonane z polipropylenu, poliestru lub kompozytów. Znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, transportowym i logistycznym, w budownictwie oraz w branży tekstylnej. Ze względu na różnorodność rynku i szeroki wachlarz zastosowań oczekuje się, że w latach 2018-2016 przemysł spożywczy i produkcja żywności, napojów, jak również branża elektroniczna będą najmocniej napędzać wzrost tego rynku, generując najwyższą wartość wskaźnika CAGR.
Jeśli chodzi o rodzaj tworzywa sztucznego użytego do produkcji taśm, to prym wiedzie polipropylen u uwagi na łatwą dostępność oraz kompatybilność wobec większości zastosowań. Taśmy wykonane z poliestru należą do produktów bardziej specjalistycznych i są najczęściej stosowane w wymagających warunkach przemysłowych z racji ich wysokiej wytrzymałości na zerwanie. Natomiast taśmy spinające z materiału kompozytowego składającego się z poliestru i polipropylenu są przeznaczone głównie do konkretnych zastosowań.
Dominującym regionem jeśli chodzi o użycie omawianych produktów jest Azja i Pacyfik z wiodącą pozycją Chin, wyprzedzających Indie i Japonię. Przychody w 2017 r. wyniosły w Azji 620,6 mln dolarów. Jest to jednocześnie najdynamiczniej wzrastający region, porównując przychody rok do roku. Wskaźnik CAGR do 2026 r. utrzymywać ma się na poziomie 7,4%.
Rynek tworzyw sztucznych do produkcji taśm spinających przeznaczonych do pakowania doświadcza systematycznego wzrostu od 2015 r., głównie dzięki ekonomiczności i nasilającym się aspektom związanym z bezpieczeństwem. Taśmy na bazie tworzyw sztucznych są bezpieczniejsze w porównaniu do taśmowania stalowego. Ze względu na dość ostre krawędzie, taśmy stalowe są dużo trudniejsze w obsłudze ręcznej. Jednocześnie mogą być bardziej niebezpieczne dla osoby pakującej. Uznaje się, że plastikowe materiały do spinania są łatwiejsze w obsłudze i można je usunąć lub zamocować ręcznie. Są rozwiązaniami bardziej preferowanymi w przemyśle spożywczym oraz do pakowania napojów, głównie ze względu na niekorozyjne właściwości i większą elastyczność.
Jeśli chodzi o czynniki hamujące rozwój rynku, to przede wszystkim jest to ogromny rynek folii do pakowania na bazie tworzyw sztucznych. Folie zabezpieczają przed kurzem, wilgocią i wodą oraz nadają cech indywidualnych pakowanym towarom, co nie jest możliwe w przypadku stosowania taśm spinających. Produkcja recyklowanych taśm spinających pomaga skutecznie obniżyć koszty produkcji, co dodatkowo może zapewnić przewagę konkurencyjną na tym rynku. Okazuje się bowiem, że wiele branż wciąż używa taśm stalowych, jako aplikacji do pakowania i grupowania produktów zamiast plastikowych taśm. Powodem jest ograniczona odporność taśm na bazie tworzyw sztucznych na wysokie temperatury.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...