Data publikacji: 2013-05-10
- Azja staje się przykładem bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na olefiny i co za tym idzie ich produkcji - przekonują uczestnicy odbywającego się właśnie na Tajwanie kongresu poświęconego sytuacji w azjatyckim przemyśle petrochemicznym.
Wydarzenie o nazwie APIC (The Asia Petrochemical Industry Conference) zgromadziło w Taipei ponad 1,2 tys. delegatów i stało się forum dla analizy związanej z aktualnym rozwojem azjatyckiego przemysłu petrochemicznego.
- Azja stanowi w tej chwili absolutne epicentrum światowego popytu na olefiny. Przewiduje się, że do 2017 r. aż 67% wszystkich nowych mocy dotyczących etylenu i propylenu przypadnie właśnie na ten region, z czego blisko połowa na Chiny - mówił Tony Potter wiceprezes IHS Chemical. - Uważamy, że średni wzrost zapotrzebowania na liczony łącznie etylen i propylen wynosił będzie na całym świecie aż 9,8 mln ton rocznie do 2017 r. Biorąc to pod uwagę konieczne stanie się wybudowanie przynamniej pięciu wielkich krakerów, z których i tak większość powstanie w Azji, najpewniej w Chinach.
Zdaniem przedstawiciela IHS Chemical dopiero ukończenie amerykańskiego programu budowy krakerów etanowych, działających w oparciu o gaz łupkowy - co ma mieć miejsce w latach 2017 - 2022 - zmieni globalny rozkład sił.
W tej chwili w samych tylko Chinach w trakcie realizacji jest 50 projektów olefinowych. W tej liczbie znajdują się 24 kompleksy działające w oparciu o wykorzystanie w produkcji olefin węgla (metoda coal to olefins) lub metanolu (methanol to olefins); dziewięć instalacji krakingu parowego; 10 instalacji odwodornienia propanu do propenu oraz siedem projektów odnoszących się do rafinerii propylenu.
Jak przyznają uczestnicy szczytu APIC, już pod koniec tego roku Azja powinna móc pochwalić się osiągnięciem produkcji na poziomie 100 mln ton rocznie dla propylenu i etylenu. Wielkość taka będzie stanowiła 39% całkowitej światowej produkcji. W samych tylko Chinach popyt wzrośnie z 33 mln ton w 2012 r. do 44 mln ton w 2017 r. Zapotrzebowanie Chin na olefiny rośnie pomimo niedawnego spowolnienia gospodarczego. Popyt jedynie na etylen - teraz szacowany na 16 mln ton rocznie - podskoczy do 26 mln ton w 2017 r. Problemem dla chińskiej gospodarki będzie jednak w najbliższym okresie deficyt w handlu olefinami. Sytuacja, w której 15-16 mln ton olefin pochodzi z importu mocno zaburza bilans handlowy. Jednak już po 2017 r. Państwo Środka ma być gotowe do zaspokojenia przez siebie dwóch trzecich popytu na olefiny.
-Wciąż otwarte pozostaje pytanie, jak będzie wyglądał rynek w długiej perspektywie, biorąc pod uwagę fakt, że Stany Zjednoczone stają się tanim producentem i dostarczą polietylen do Chin po niższych kosztach niż azjatyccy eksporterzy z Japonii, Korei, Tajwanu i Singapuru z uwagi na niewielki koszt etanu pozyskiwanego z łupków – mówi Tony Potter wiceprezes IHS Chemical.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...