Data publikacji: 2017-04-04
PCC Rokita z optymizmem patrzy na rozwój polskiego przemysłu meblarskiego, którego kondycja jest kluczowa dla pomyślności firmowego segmentu odpowiedzialnego za produkcję polioli polieterowych.
Największym segmentem zużywającym poliole polieterowe są pianki elastyczne, na które przypada ok. 65% całości produkcji. Pianki te trafiają w przeważającej większości na potrzeby branży meblarsko – materacowej. Drobna część produkcji pianek jest także wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym.
Najszybciej rozwijającym się regionem pod względem produkcji pianek elastycznych do branży meblarsko - materacowej jest Europa Środkowo - Wschodnia, w szczególności zaś Polska i Rumunia. W ostatnich 10 latach produkcja w naszym kraju wzrosła dwukrotnie, z ok. 100 tys. ton rocznie w 2006 r. do poziomu ok. 200 tys. ton w 2016 r. W efekcie tego stanu rzeczy jesteśmy największym wytwórcą pianek elastycznych w Europie. Produkcja zarówno pianek do meblarstwa, jak materacy jest u nas dwukrotnie wyższa niż sumarycznie w krajach zajmujących drugą i trzecią pozycję, czyli w Niemczech i we Włoszech. Fakt ten jest znakomitym potwierdzeniem dużego znaczenia branży meblarskiej w polskiej gospodarce.
Sytuacja taka tworzy w naturalny sposób dobre warunki do prowadzenia biznesu przez PCC Rokitę. 70% produkowanych przez spółkę polioli polieterowych trafia bowiem do segmentu pianek elastycznych.
Z informacji przedstawianych przez PCC Rokita wynika, że najważniejszym rynkiem meblarskim dla tej firmy jest oczywiście Europa, gdzie w ubiegłym roku zanotowano wzrost w branży meblarskiej o 10% względem roku wcześniejszego. Łącznie nasz kontynent posiada 25% udziałów w światowym rynku meblarskim, wartym ok. 85 mld euro. W Polsce wzrost produkcji mebli na bieżący rok szacowany jest przez PCC Rokita na poziomie 6-9,5%. Wzrost przychodów branży meblarskiej w największym stopniu generuje eksport, a podstawowym rynkiem zbytu dla rodzimych mebli są Niemcy.
- Warto wspomnieć, iż branża meblarska została określona przez wicepremiera Morawieckiego mianem „perły polskiej gospodarki”. Ze względu na perspektywiczny i strategiczny charakter tej branży, przewiduje się dla niej różne formy wsparcia. Fakty te stanowią pozytywną perspektywę dalszego rozwoju tego biznesu dla Grupy – przyznają przedstawiciele PCC Rokita.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...