Data publikacji: 2015-01-13
Przemysł chemiczny pozostaje branżą, która notuje jedne z najsłabszych w Polsce wyników w handlu zagranicznym. W trzech pierwszych kwartałach 2014 r. jedynie przemysł mineralny osiągnął gorsze saldo obrotu w handlu z innymi państwami.
Ministerstwo Gospodarki opublikowało dane dotyczące oceny sytuacji w handlu zagranicznym po trzech kwartałach 2014 r. Wynika z nich, że w całym rodzimym przemyśle po trzech kwartałach 2014 r. eksport towarów z Polski wyniósł 120,5 mld euro (4,6% więcej niż w okresie styczeń – wrzesień 2013 r.), podczas gdy polski import osiągnął poziom 121,5 mld euro (wzrost o 4,7%). Deficyt obrotów towarowych osiągnął zatem wielkość 976 mln euro, wobec ok. 770 mln euro w trzech pierwszych kwartałach 2013 r.
Przemysł chemiczny był drugą pod względem wartości grupą w polskiej wymianie towarowej z zagranicą. W okresie trzech kwartałów 2014 r. przypadło na branżę chemiczną 14,1% w łącznym eksporcie oraz 18,1% w imporcie. Po stronie wywozu chemikaliów odnotowano wzrost o 3,9%, do poziomu nieco ponad 17 mld euro, natomiast ich przywóz zwiększył się w tym czasie o 5,4%, do kwoty 22 mld euro.
W eksporcie produktów chemicznych największa część przypada na tworzywa sztuczne i artykuły z nich wykonane – sprzedaż zagranicę zwiększyła się w tej kategorii o 3,4%, do ponad 5,5 mld euro. Dalsze miejsca zajmuje kauczuk i wyroby z kauczuku – ich wywóz obniżył się o 1,8%, do niecałych 3 mld euro oraz produkty farmaceutyczne – eksport tej pozycji zwiększył się o 16,5%, osiągając poziom blisko 2 mld euro.
Po stronie importu największą część stanowiły tworzywa sztuczne i artykuły z nich (7,35 mld euro), produkty farmaceutyczne (ponad 3,3 mld euro) oraz chemikalia organiczne (blisko 2,5 mld euro), których przywóz w analizowanym okresie zwiększył się odpowiednio o 5,9%; 4% oraz 12,2%. Zmniejszył się natomiast import kauczuku i wyrobów z kauczuku - o 3,3%, do nieco ponad 2,1 mld euro.
Szybszy wzrost po stronie przywozu produktów chemicznych spowodował pogorszenie salda wymiany. Deficyt obrotów w przemyśle chemicznym pogłębił się o ok. 0,5 mld euro, do kwoty prawie 5 mld euro. Największe pogłębienie deficytu odnotowano w przypadku chemikaliów organicznych – o ok. 320 mln euro, do prawie 1,5 mld euro oraz tworzyw sztucznych i artykułów z nich – o 230 mln euro, do 1,8 mld euro. Natomiast największa pozytywna zmiana salda nastąpiła w handlu produktami farmaceutycznymi, gdzie deficyt został zredukowany o ok. 150 mln euro, do poziomu ok. 1,35 mld euro.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...