Data publikacji: 2016-07-26 / Autor: Dominik Wójcicki
Japonia posiada jeden z najlepiej rozwiniętych przemysłów chemicznych na świecie. Branża w tym kraju stale zyskuje na wartości i jest kluczowym sektorem całej tamtejszej gospodarki.
Japonia zajmuje czwarte miejsce na chemicznej mapie świata, ustępując pod względem wartości sprzedaży jedynie Chinom, Stanom Zjednoczonym i Niemcom. Roczna wartość sprzedaży japońskiego przemysłu chemicznego wynosi według danych prezentowanych przez Cefic 142 mld euro (Chiny – 1,11 bln euro, USA – 468 mld euro, Niemcy – 147,1 mld euro). Licząc natomiast łącznie z produkcją gotowych wyrobów z tworzyw sztucznych i kauczuku – i opierając się już na statystykach dostarczanych przez Japońskie Stowarzyszenie Przemysłu Chemicznego - jest to już miejsce trzecie, przed Niemcami.
Przychody ze sprzedaży zarówno chemikaliów, jak i wyrobów przetwórstwa tworzyw sztucznych i kauczuku sięgają 264,3 mld euro. W branży chemicznej oraz przetwórstwa tworzyw i kauczuku zatrudnionych jest w Kraju Kwitnącej Wiśni 860 tys. osób i jest to liczba, która praktycznie od sześciu lat się nie zmienia. W tym okresie spadła zaledwie o 2,3%.
W minionym roku omawiana gałąź przemysłu wydała na prace badawczo – rozwojowe 22,6 mld euro, zaś na inwestycje kapitałowe 12,18 mld euro. W kontekście badań i rozwoju najwięcej pieniędzy przeznaczono na inicjatywy w segmencie farmaceutycznym (57% wszystkich wydatków na R&D poniesionych przez japońską chemię). W klasyfikacji nakładów na R&D przemysł chemiczny w Japonii lokuje się na trzecim miejscu na świecie. Jako ciekawostkę można podać, że wydaje na ten cel ponad dwukrotnie więcej niż Niemcy, które dominują w tym względzie w Europie. 12,2% przychodów osiągniętych przez sektor farmaceutyczny trafia na działania R&D. W przypadku produkcji chemikaliów jest to natomiast 3,6%.
W strukturze całego japońskiego przemysłu branża chemiczna jest jedną z najważniejszych. W zestawieniu sektorów generujących najwyższe przychody zajmuje drugie miejsce, ustępując tylko branży transportowej. Na chemię przypada 9,2% przychodów uzyskiwanych przez cały japoński przemysł. W przypadku branży transportowej jest to z kolei 19,7%. Przetwórstwo tworzyw sztucznych wnosi 3,8% do wartości japońskiego przemysłu, a przetwórstwo kauczuku – 1,1%.
Wszystkie statystyki wskazują, że sektor chemiczny w państwie ze stolicą w Tokio stale się rozwija i światowy kryzys gospodarczy akurat tej gałęzi przemysłu nie dosięgnął. W porównaniu z 2010 r. wzrost przychodów branży chemicznej nastąpił o 7,2%; w porównaniu z 2005 r. jest to wzrost o 12,3%; a w porównaniu z 2000 r. wynosi już 18,3%. Podobnie rośnie wartość przetwórstwa tworzyw sztucznych. Względem 2010 r. jest to wzrost o 5,7%; względem 2005 r. również o 5,7%; zaś względem 2000 r. o 9,9%.
Analizując produkcję japońskiego przemysłu chemicznego widać, że pierwszoplanową rolę zajmuje w nim wytwórstwo gotowych wyrobów (mydła, detergenty, farby, farmaceutyki, środki ochrony roślin, kosmetyki), na które przypada 49,7% wartości sprzedaży całej branży chemicznej. Drugie miejsce należy do chemikaliów organicznych, których udział sięga 42,4% (na tę kategorię składają się m.in. tworzywa sztuczne – 13%; petrochemikalia – 8,7%; półprodukty, barwniki i pigmenty – 7,6%; kauczuki – 2%). Dalsze pozycje to chemikalia nieorganiczne – 6,7% oraz nawozy – 1,1%.
Na przestrzeni ostatnich sześciu lat zmalał nieco udział gotowych wyrobów z tworzyw sztucznych i kauczuku (w 2010 r. było to 52,2%), wzrósł z kolei udział chemikaliów organicznych (w 2010 r. przypadało na nie 39,7%).
Interesująco przedstawiają się też dane na temat liczby zakładów produkujących w Japonii poszczególne kategorie produktowe. Jest to 161 fabryk nawozowych; 805 fabryk produkujących chemikalia nieorganiczne; 232 fabryki specjalizujące się w produkcji tworzyw sztucznych; 11 kompleksów petrochemicznych; 16 lokalizacji wytwarzających kauczuk; 145 zakładów półproduktów, barwników i pigmentów. Listę uzupełnia ponadto 381 fabryk produkujących farby; 781 zakładów do produkcji środków farmaceutycznych; 71 fabryk produkujących agrochemikalia oraz 456 zakładów kosmetycznych. Jednocześnie warto dodać, że przetwórstwem tworzyw sztucznych zajmuje się 12 936 zakładów, zaś przetwórstwem kauczuku – 2 525 zakładów.
Największymi japońskimi koncernami chemicznymi są Mitsubishi Chemical (26,3 mld dolarów przychodu za 2014 r.), Sumitomo Chemical (17,83 mld dolarów), Mitsui Chemicals (17,2 mld dolarów) oraz Toray Industries (17 mld dolarów). Wielka czwórka japońskiego przemysłu chemicznego plasuje się w drugiej dziesiątce największych chemicznych spółek świata.
W 2015 r. Japonia osiągnęła minimalną nadwyżkę w handlu międzynarodowym chemikaliami. Wyniosła ona 87 mln euro. Najlepszy wynik państwo to osiągnęło w odniesieniu do handlu tworzywami sztucznymi, najgorszy zaś w dziedzinie wyrobów farmaceutycznych. Jeśli chodzi o wymianę z Europą, to jest tutaj Japonia wyraźnie stratna, zwłaszcza jeśli chodzi o handel z Europą Zachodnią, do której wartość sprzedanych wyrobów chemicznych jest ponad czterokrotnie niższa niż wartość wyrobów z Europy Zachodniej zakupionych. Ogromne nadwyżki notuje natomiast Japonia w obrocie z innymi państwami azjatyckimi i to właśnie te relacje przesądzają o dodatnim saldzie wymiany międzynarodowej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...