Data publikacji: 2017-09-08
Spada liczba nowych preparatów ochrony roślin wprowadzanych na rynek UE. Jednocześnie nielegalne środki ochrony roślin stanowią już ok. 10% rynku. W krajach granicznych UE, takich jak Polska, problem jest największy. Tymczasem bez sprawnego rolnictwa nie sposób poradzić sobie z rosnąca liczbą ludności w skali globalnej.
W nadchodzących 50 latach rolnicy będą musieli wyprodukować więcej żywności niż przez minione stulecia. Dlatego innowacje dla zrównoważonego rolnictwa to podstawa, jeżeli świat chce sprostać wyzwaniu wyżywienia rosnącej populacji i to przy ograniczonych zasobach naturalnych. W sytuacji, gdy jeszcze za naszego życia na ziemi będzie żyć 9-10 mld ludzi i produkcja rolna będzie musiała wzrosnąć o ok. 75%, rola przemysłu chemicznego, w tym środków ochrony roślin, stanie się nieoceniona.
Tymczasem w ostatnim czasie na szczeblu europejskim myśli się o wprowadzeniu zakazów w stosunku do niektórych środków ochrony roślin. Ma to uzasadnienie środowiskowe, jednak bez zapewnienia europejskim rolnikom nowych, lepszych środków, które zastąpiłby dotychczasowe, będzie rolnictwo europejskie skazane na porażkę w starciu z globalnymi producentami żywności, którzy w dodatku nie stosują europejskich standardów.
Środki ochrony roślin to obok lekarstw najbardziej kontrolowana i uregulowana prawnie gałąź przemysłu chemicznego. Wprowadzenie nowego preparatu na rynek oznacza blisko 10 lat pracy, ponad 100 różnego rodzaju badań i kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentacji. Analiza kwestii bezpieczeństwa stanowi średnio 30% kosztów związanych z wprowadzaniem do sprzedaży nowej substancji czynnej. Firmy siłą rzeczy dążą zatem do opracowywania nowoczesnych produktów, bardziej przyjaznych dla środowiska niż do tej pory. Często jednak barierą w rozwijaniu innowacyjnych produktów jest brak dobrego prawa, gwarantującego przemysłowi chemicznemu stabilne funkcjonowanie.
- Z punktu widzenia producentów, ale także rolników, najważniejsze, aby prawo było przewidywalne, a o kształcie regulacji decydowały dowody naukowe, a nie kwestie polityczne. Nadmierne restrykcje prowadzą często do odwrotnych skutków. Rolnicy pozbawieni możliwości korzystania ze skutecznych metod ochrony roślin stosują w nadmiarze pozostałe preparaty chemiczne o innym zastosowaniu lub sięgają po środki ochrony z nielegalnego źródła. Jedna butelka podrobionego środka może spowodować szkody w całym areale upraw. Na szarej strefie branża traci blisko 100 mln euro rocznie. Straty budżetu państwa tylko z tytułu VAT to ok. 40 mln zł. Legalne środki ochrony roślin to przebadane preparaty i stosowane zgodnie z zaleceniami nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi czy środowiska – ocenia Cezary Urban, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin BASF Polska i przewodniczący zarządu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Na potrzebę promocji dobrych praktyk rolniczych zwraca uwagę także Patrycja Adamska, reprezentująca UNEP/GRID-Warszawa, czyli organizację realizującą w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment). Jej zdaniem, pogodzenie rozwoju rolnictwa z ochroną przyrody to duże wyzwanie, a promowanie dobrych praktyk pomaga temu sprostać.
- Jako społeczeństwo mamy wspólny interes w dbaniu o środowisko naturalne, od jego stanu zależy bowiem zarówno jakość plonów rolników, jak i zdrowie nas wszystkich. Promowanie dobrych praktyk rolniczych, takich jak m.in. tworzenie zielonej infrastruktury, wspieranie populacji zapylaczy i ptaków, integrowana ochrona roślin oraz bezpieczne korzystanie ze środków ochrony, powinno być wspólnym zadaniem administracji, przemysłu chemicznego i organizacji społecznych. Da się pogodzić opłacalność rolnictwa z ochroną przyrody – podkreśla Patrycja Adamska.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...