Data publikacji: 2014-07-22
Trwają prace nad umową o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowo-Inwestycyjnym (TTIP) między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Dotyczą także przemysłu chemicznego.
Od lipca 2013 r. przeprowadzono sześć rund rozmów. Podczas ostatniej, która odbyła się 14- 18 lipca br. w Brukseli omówiono wszystkie negocjacyjne obszary: dostęp do rynku, współpracę regulacyjną, nowe kwestie związane z handlem. W kilku sektorach rozpoczęto prace na bazie projektu tekstu (techniczne bariery w handlu, konkurencja, rozstrzyganie sporów, małe i średnie przedsiębiorstwa). Szczegółowe rozmowy odbyły się w grupach eksperckich dotyczących m.in. handlu towarami i usługami, inwestycji, energii i surowców.
Negocjacje co do zasady są tajne, niemniej np. w przypadku sektora chemicznego eksperci koncentrowali dyskusje w odniesieniu do praktycznych działań, które mają na celu wymianę informacji w sposób pozwalający na prowadzenie skutecznej współpracy regulacyjnej po obu stronach Atlantyku. Z uwagi na różnice regulacyjne wyklucza się jednak opcję harmonizacji lub wzajemnego uznawania.
Wiadomo już jednak, że wymiana informacji na temat procedur, procesów i kryteriów w ramach potencjalnych obszarów współpracy w przemyśle chemicznym jest zaawansowana. W kolejnym etapie strony podejmą prace celem praktycznego ujęcia współpracy regulacyjnej.
Z kolei w odniesieniu do przemysłu kosmetycznego dotychczasowe dyskusje koncentrowały się na kwestiach dotyczących regulacji składników kosmetyków, przepisów dotyczących etykietowania, kosmetycznych normach/wytycznych (GMP i inne) oraz alternatywach dla badań na zwierzętach. Dyskusje pozwoliły na przejście do prac dotyczących współpracy technicznej i wymiany naukowej w ważnych obszarach wspólnych zainteresowań.
Jeśli chodzi zaś o przemysł farmaceutyczny, to strony wciąż dążą do lepszego zrozumienia wzajemnych systemów. Zapoznały się z takimi kwestiami, jak m.in. Good Manufacturing Practices (GMP), leki pediatryczne, leki biopodobne, leki generyczne.
Negocjacje umowy TTIP obejmują zróżnicowane spektrum zagadnień z zakresu współpracy handlowej i inwestycyjnej. Ich najważniejszym celem jest likwidacja istniejących po obu stronach barier, które ograniczają czerpanie możliwych korzyści płynących ze współpracy na linii UE - USA.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...