Data publikacji: 2018-06-14
Pierwszy dzień Kongresu „Polska Chemia”, który odbywa się w Wieliczce upłynął pod znakiem podkreślania znaczenia, jakie dla polskiej branży chemicznej może mieć zapowiedziana przez PKN Orlen inwestycja w rozwój krajowej petrochemii.
PKN Orlen poinformował, iż rozpoczyna największe w swojej historii inwestycje w obszarze petrochemii. Ich wartość szacowana jest na ok. 8,3 mld złotych. W ramach przyjętego programu rozwoju petrochemii do 2023 r. zrealizowane zostaną nowe zadania w Płocku i we Włocławku. Po ich zakończeniu roczny zysk EBITDA firmy może wzrosnąć nawet o 1,5 mld zł. Przygotowywane projekty pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz w większym stopniu zdywersyfikować przychody płockiego koncernu.
- W otoczeniu trendów związanych ze zwiększaniem roli paliw alternatywnych należy liczyć się ze spadkiem popytu na paliwa tradycyjne. Poszukując źródeł rozwoju i przewag idziemy w kierunkach, które wyznacza rynek, czyli w kierunku petrochemii i elektromobilności. Petrochemia jest bardziej odporna na czynniki makroekonomiczne, tam uzyskujemy stałą marżę i stałe przychody – powiedział w trakcie kongresu Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen.
Nowy program inwestycyjny PKN Orlen obejmuje rozbudowę kompleksu etylenowego, budowę nowej instalacji fenolu, budowę kompleksu pochodnych aromatów oraz budowę nowego Centrum Badawczo – Rozwojowego.
- Wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych podwoi się do 2040 r. PKN Orlen chce i musi bardzo dobrze wykorzystać swój potencjał w tym obszarze działalności. Dlatego ostatnie tygodnie poświęciliśmy pracom nad wyborem optymalnej ścieżki rozwoju aktywów produkcyjnych. Realizacja inwestycji oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych w segmencie petrochemii o około 30%. Co istotne, nowe produkty będziemy plasować na rynku lokalnym. To gwarantuje znaczącą poprawę bilansu handlowego Polski w obszarze petrochemikaliów – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
PKN Orlen jest w tej chwili jedynym producentem olefin w naszym kraju. Podczas kongresu w Wieliczce uczestnicy podkreślali, że za tą inwestycją powinien iść rozwój całego polskiego rynku tworzyw sztucznych i niwelowane powinno być ujemne saldo w handlu międzynarodowym w tym właśnie obszarze.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...