Data publikacji: 2016-06-03
Jeszcze na początku tego roku władze Synthosu przyznawały, że rynek tworzyw styrenowych, na którym funkcjonuje spółka jest wysoce konkurencyjny i w przyszłości firma może mieć kłopot z utrzymaniem obecnej pozycji. Ogłoszone na początku maja br. przejęcie INEOS Styrenics ma to ryzyko znacząco oddalić.
Synthos miesiąc temu poinformował o kupnie od INEOS Enterprises spółki INEOS Styrenics. Za 80 mln euro polska firma wejdzie w posiadanie zakładów produkujących polistyren spieniany. Znajdują się one w Wingles i Ribécourt we Francji oraz w Bredzie w Holandii. Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie roku i stanowić ważny krok na drodze rozwoju przedsiębiorstwa z Oświęcimia.
Aktualnie bowiem do najważniejszych konkurentów Synthosu na rynku tworzyw styrenowych należą potężne globalne koncerny, jak BASF i właśnie INEOS. Mocnym graczem jest też firma Sunpor. Konkurencja w branży styrenowej opiera się na szeregu czynników, takich jak jakość produktu, obsługa i cena. Konkurenci Synthosu o wiele łatwiej od niego mogą poprawić swoją pozycję na podstawowych rynkach końcowych poprzez udane wprowadzenie nowych produktów, udoskonalenie procesów produkcyjnych lub rozszerzenie swoich mocy wytwórczych.
- Konkurencja pomiędzy wyrobami chemicznymi opartymi o styreny i innymi wyrobami na rynkach końcowych jest silna. Podaż przekracza potencjalny popyt i Grupa Synthos może być zmuszona do korekty swoich cen celem sprostania ofertom konkurentów. Ponadto zwiększenie konkurencji ze strony istniejących i nowych produktów może zmniejszyć popyt na produkty Grupy w przyszłości, a jej klienci mogą zdecydować się korzystać z alternatywnych źródeł do zaspokajania swoich potrzeb – tłumaczą przedstawiciele Synthosu.
Dodają przy tym, że część konkurentów może być w stanie obniżyć ceny produktów, jeżeli będą mieć niższe koszty operacyjne. Część może też dysponować większymi zasobami finansowymi i technologicznymi zwiększającymi odporność na zmiany kosztów i popytu na rynku. Takie podmioty mogą lepiej wytrzymywać zmiany warunków rynkowych niż Synthos. Jeżeli zatem spółka nie będzie w stanie dotrzymać im kroku stracić obecną pozycję. W branży EPS konkurencja pomiędzy producentami prowadzi bowiem zwykle do ciągłego wprowadzania udoskonalonych klas produktów o niższym przewodnictwie cieplnym.
I dlatego właśnie nabycie INEOS Styrenics jest tak ważne z punktu widzenia dalszego rozwoju pozycji synthosu na rynku tworzyw styrenowych. Posiadane przez INEOS zakłady są wspierane przez centrum technologiczne w Bredzie, które jest specjalistycznym zakładem badawczo-rozwojowym oraz obiektem do testowania produktów, składającym się z laboratorium badawczego oraz zakładów pilotażowych.
Należący do Synthosu segment Tworzyw Styrenowych wytwarza obecnie trzy podstawowe rodzaje produktów: polistyren do spieniania (EPS) stosowany do produkcji płyt do izolacji termicznej; polistyreny przeznaczenia ogólnego (GPPS) oraz polistyreny wysokoudarowe (HIPS) stosowane w przemyśle opakowań artykułów spożywczych.
W 2015 r. segment Tworzyw Styrenowych wygenerował przychody ze sprzedaży w wysokości 1,697 mld zł.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...