Data publikacji: 2011-05-31
Zakłady Azotowe Puławy SA, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o. podpisały 31 maja br. w Bełchatowie umowę trójstronną o przeniesieniu praw do projektu budowy i eksploatacji elektrowni lub elektrociepłowni o mocy ok. 840 MWe – tzw. „Projekt Elektrownia Puławy”.
Podpisane zostały także Porozumienie o przeniesieniu praw do projektu budowy i eksploatacji elektrowni pomiędzy Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o., a PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz Umowa o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym pomiędzy Zakładami Azotowymi Puławy SA a PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.
- Branża nawozowa w Europie musi podejmować działania inwestycyjne, dotyczące zaopatrzenia w energię – uważa prezes zarządu Zakładów Azotowych Puławy SA – Paweł Jarczewski. - Puławy są świadome, że w związku z rosnącymi kosztami emisji w EU należy szukać długofalowych, strategicznych rozwiązań dających przewagę konkurencyjną w obszarze pozyskiwania energii - dodaje.
Projekt pod nazwą „Elektrownia Puławy” został zainicjowany 23 grudnia 2008 r. przez Vattenfall Poland Sp. z o.o. oraz Zakłady Azotowe Puławy SA. 23 kwietnia 2010 r. Zakłady Azotowe Puławy SA oraz Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o. (wstępujący w obowiązki Vattenfall Poland Sp. z o.o.) podpisały umowę określającą warunki współpracy przy realizacji przedsięwzięcia energetycznego polegającego na wybudowaniu i eksploatacji elektrowni lub elektrociepłowni o mocy powyżej 1400 MWe.
W związku z przyjęciem przez Grupę Vattenfall nowej strategii oraz uaktualnieniem portfela inwestycyjnego w kierunku energetyki odnawialnej i zbycia aktywów energetycznych w Polsce, Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o. zweryfikowała plany inwestycyjne na rynku polskim w wyniku czego Vattenfall w listopadzie 2010 r. przekazało do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA informację dotyczącą rozpoczęcia procesu poszukiwania partnera dla Zakładów Azotowych Puławy SA i przekazania praw do projektu „Elektrownia Puławy”. Podjęte działania zakończyły się porozumieniem wszystkich stron i podpisaniem umów dotyczących współpracy.
Projekt ma na celu wybudowanie elektrowni lub elektrociepłowni o mocy zainstalowanej ok. 840 MWe
- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zmiana strategii Grupy Vattenfall nie zmieni naszych planów w zakresie kontynuacji projektu „Elektrownia Puławy”. Cieszymy się, że umowa zawarta z PGE pozwala nam na płynną kontynuację dotychczasowych prac, z najsilniejszym krajowym partnerem w branży energetycznej – podkreśla Wojciech Kozak, członek zarządu Puław.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...