Data publikacji: 2016-06-10
Finansowanie realizowanego przez Grupę Lotos Projektu EFRA, kluczowej inwestycji gdańskiej spółki, odbywa się w formule project finance.
Project finance to specjalny sposób finansowania inwestycji o dużej kapitałochłonności. Do realizacji zadania powołuje się spółkę celową, której jedynym przedmiotem działania jest zarządzanie inwestycją. Finansowanie w formule project finance charakteryzuje się dużym udziałem kapitału obcego.
Finansowanie Projektu EFRA w omawianej formule zorganizowano dla spółki Lotos Asfalt, wchodzącej w skład Grupy Lotos, na okres do grudnia 2024 r. Odpowiedzialne za nie jest konsorcjum ośmiu instytucji finansowych, w tym sześciu banków: Pekao, Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP, Societe Generale, BZ WBK, Bank Millennium oraz dwóch spółek z Grupy PZU – PZU i PZU Życie.
Dzięki instalacjom produkcyjnym Projektu EFRA, Lotos wygeneruje dodatkowo prawie 1 mln ton wysokomarżowych produktów naftowych rocznie, a pogłębiony dzięki temu przerób ropy naftowej, przyniesie wyższą o ok. 2 dolary marżę produkcyjną na każdej baryłce ropy naftowej.
- Grupa Lotos negocjując z bankami finansowanie Projektu EFRA wykazała, że jest to inwestycja zapewniająca wysoką rentowność, a dzięki temu gwarantująca bezpieczeństwo terminowej spłaty przyszłych zobowiązań – stwierdził Mariusz Machajewski, wiceprezes zarządu Grupy Lotos i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych.
– Cieszę się ogromnie, że wraz z innymi instytucjami polskiego rynku finansowego możemy finansować ten unikatowy, zarówno pod kątem struktury, jak i skali projekt. Tym bardziej, że Bankowi Pekao powierzono rolę koordynatora, organizatora i agenta tego przedsięwzięcia. Transakcja jest wyrazem dużego zaufania, jakim darzą się partnerzy oraz dobrej znajomości i zrozumienia potrzeb Grupy Lotos przez polski sektor bankowy – ocenił Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu Banku Pekao.
Projekt EFRA realizowany jest kilka lat po zakończeniu znacznie większego Programu 10+, który powiększył o 75% potencjał produkcyjny gdańskiej rafinerii Lotosu. Ze względu na znaczne zadłużenie z tytułu finansowania Programu 10+, Grupa Lotos zdecydowała się sfinansować zasadniczą część Projektu EFRA (80%) poprzez spółkę zależną Lotos Asfalt właśnie w formule project finance, a nie jak w przypadku Programu 10+ w oparciu o własny majątek i wyniki swojej działalności.
- Proces strukturyzacji finasowania EFRA jest z tego względu znacznie trudniejszy. Konieczne było wypracowanie i uzgodnienie z instytucjami finansowymi bardzo misternej formuły i szczegółowej struktury projektu. Główną trudnością związaną z finansowaniem Projektu EFRA było techniczne, organizacyjne, prawne i - co najistotniejsze dla kredytodawców - także ekonomiczne i finansowe wydzielenie finansowania poza Grupę Lotos, mimo że projekt jest bardzo ściśle powiązany we wszystkich tych kwestiach z funkcjonującą rafinerią. Dzięki przygotowaniu i wszechstronnemu uzgodnieniu kilkunastu umów projektowych, osiągnięto rozwiązanie definiujące Lotos Asfalt jako samofinansujący się, oddzielny byt ekonomiczny i prawny, czyli spółkę celową zdolną do zaciągania i obsługi w przyszłości zobowiązań finansowych znacznie przekraczających jej aktualny potencjał majątkowy i finansowy. Co najistotniejsze przekonano do tego podmioty finansujące Projekt EFRA. Dzięki temu uniknięto konieczności modyfikowania lub refinansowania istniejącego zadłużenia Grupy Lotos, wynikającego z wcześniejszej realizacji Programu 10+. To z kolei umożliwia dalsze korzystanie z tego bardzo atrakcyjnego finansowania i przynosi spółce wymierne korzyści – tłumaczy Stanisław Pokojski, dyrektor Biura Organizacji Finasowania w Grupie Lotos.
Zgodnie z zawartymi umowami kredytowymi, konsorcjum finansujące udzieliło spółce Lotos Asfalt kredytu inwestycyjnego w wysokości 432 mln dolarów na sfinansowanie 70% wartości inwestycji oraz kredytu obrotowego w kwocie 300 mln zł. Pozostała część nakładów na Projekt EFRA jest finansowana środkami własnymi Grupy Lotos i Lotos Asfalt, w tym pochodzi z emisji akcji Grupy Lotos. Całkowite nakłady na realizację tego projektu to kwota ok. 520 mln euro, czyli niemal 2,3 mld zł.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...