Data publikacji: 2018-09-10 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek rozpuszczalników może osiągnąć wartość 57,34 mld dolarów do 2023 r. Obecnie jest on wart 47,37 mld dolarów.
W swoim raporcie dotyczącym rozpuszczalników agencja MarketsandMarkets INC uwzględnia m.in. alkohole, ketony, estry, etery glikolowe, estry aromatyczne oraz estry alifatyczne. Jeśli chodzi o typowe dla nich zastosowania, to bierze pod uwagę produkcję farb i powłok, produkcję polimerów oraz farb i tuszy drukarskich. Gdy mowa o źródłach pochodzenia rozpuszczalników, to podział jest na te oparte na produktach petrochemicznych, produktach pochodzenia biologicznego oraz ekologicznych.
Rosnące zapotrzebowanie na samochody osobowe oraz wzrosty w sektorze budowlanym będą systematycznie napędzać popyt na rozpuszczalniki w różnych regionach świata. Przemysł motoryzacyjny i budowlany to główne rynki dla farb i lakierów, które z kolei determinują wzrost zapotrzebowania na rozpuszczalniki. Oczekuje się, że zaostrzające się przepisy w Europie i Ameryce Północnej dotyczące redukcji LZO spowodują wzrost zapotrzebowania na biologiczne i ekologiczne rozpuszczalniki.
W najpopularniejszej kategorii rozpuszczalników pochodzenia petrochemicznego dominować będzie segment rozpuszczalników tlenowych. Wskaźnik CAGR w latach 2018 – 2023 wyniesie dla niego ponad 4,2%. Taka sytuacja będzie efektem stosunkowo wysokiej zdolności do rozpuszczania innych substancji oraz niskiej toksyczności. Ponadto oczekuje się, że wykorzystanie rozpuszczalników tlenowych w różnych aplikacjach, tj. farby i powłoki, kleje, farmaceutyki i farby drukarskie, dodatkowo podniesie zużycie produktu.
Na podstawie analizy różnych zastosowań końcowych, prognozuje się, że pod względem wartości, to segment związany z produkcją farb i tuszy drukarskich będzie rósł przy najwyższej wartości CAGR w latach 2018-2023. Szybka ekspansja rynków drukarskich w różnych krajach oraz komercyjne drukowanie będą rozwijać zapotrzebowanie na farby drukarskie, co z kolei wpłynie na zwiększony popyt na rozpuszczalniki petrochemiczne. Swoją rolę w tym zakresie odegra też wzrost liczby inwestycji wśród producentów i dostawców farb oraz tuszy drukarskich w regionie Bliskiego Wschodu.
W tym samym czasie przewidywany jest wzrost segmentu rozpuszczalników ekologicznych i pochodzenia biologicznego w segmencie mleczanów z grupy estrów. Ta grupa rozpuszczalników ma wykazywać wzrost przychodów przy najwyższej wartości wskaźnika CAGR w okresie prognozy. Wynika to z faktu, że tego rodzaju rozpuszczalniki są niekorozyjne. Dodatkowo mleczany z grupy estrów nie zawierają szkodliwych dla środowiska składników czy związków chemicznych, które negatywnie wpływają na środowisko, zwłaszcza w kwestii emisji gazów cieplarnianych. To prawdopodobnie z tego powodu zastosowanie tej grupy rozpuszczalników systematycznie wzrasta, jeśli chodzi o produkcję farb, powłok, czy też przemysłowych i domowych środków czyszczących.
W kolejnych latach to region Bliskiego Wschodu i Afryki będzie rozwijał się najszybciej. Wzrost rynku rozpuszczalników w tym regionie przypisuje się coraz większej industrializacji i rosnącemu popytowi na rozpuszczalniki petrochemiczne z różnych gałęzi przemysłu. Ponadto istnienie ogromnych zasobów ropy naftowej w regionie nadal napędza popyt na rozpuszczalniki oparte na petrochemii. Spodziewana jest również łatwiejsza dostępność do tańszych surowców, co także będzie prowadzić do wzrostu całego rynku rozpuszczalników.
Aktualnie wśród głównych graczy w branży rozpuszczalników wymienia się takie firmy, jak Royal Dutch Shell; Eastman Chemical Company; BASF; ExxonMobil Corporation; LyondellBasell Industries; Ashland; Celanese; Huntsman; Solvay; Honeywell oraz INEOS.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...