Data publikacji: 2015-06-01
Koncern Bayer MaterialScience kontynuuje wysiłki mające na celu opracowanie innowacyjnej technologii otrzymywania surowców stosowanych w dalszej produkcji tworzyw sztucznych. W ramach tej metody ropa naftowa, jako materiał wyjściowy, zostałaby zastąpiona dwutlenkiem węgla. Pierwsze efekty projektu mają być widoczne w przyszłym roku.
W miejscowości Dormagen w Niemczech, gdzie BMS prowadzi swoją działalność, budowany jest odpowiedni reaktor chemiczny, który umożliwić ma koncernowi produkcję tworzyw sztucznych przy wykorzystaniu dwutlenku węgla. Instalacja o wadze 25 ton stanowić ma serce kompleksu wytwórczego. Sama budowa zbiornika na CO2 pochłonie 15 mln euro.
Na czym dokładnie polega innowacja przygotowana przez Bayer MaterialScience?
Projekt o nazwie „Dream Production” zakłada wykorzystanie dwutlenku węgla jako surowca do produkcji polioli, które to z kolei są podstawowym składnikiem do produkcji poliuretanów, pianek elastycznych. Budowana przez Bayer MaterialScience linia oferować ma w ciągu roku 5 tys. ton polioli, które w swoim składzie zawierać mają ok. 20% CO2 i służyć do dalszej produkcji materaców z pianki poliuretanowej.
Jak przyznają przedstawiciele BMS, wykonane przez firmę testy wykazały, że wykorzystanie CO2 daje co najmniej tak samo dobre rezultaty, jak stosowanie konwencjonalnych surowców do produkcji polioli. Dwutlenek węgla zastępuje więc pewną ilość ropy naftowej, na której oparte są poliole i poliuretany.
- Przemysł tworzyw sztucznych od dawna poszukuje alternatywnego surowca, który zmniejszyłby coraz większą zależność branży od paliw kopalnych. Istnieje również rosnące zapotrzebowanie na tworzenie coraz bardziej zrównoważonych produktów. Jesteśmy przekonani, że nasz nowy proces może zaoferować rozwiązania w obu tych dziedzinach – ocenia Karsten Malsch, menadżer projektu „Dream Production”.
Jak twierdzi, największym wyzwaniem w trakcie prac badawczo – rozwojowych pojawiającymi się przed inżynierami koncernu było znalezienie odpowiedniego katalizatora, który spowodowałby, że dwutlenek węgla, będący chemicznie bardzo obojętny, skutecznie reagowałby z innymi substancjami. W końcu jednak taki katalizator udało się uzyskać. Teraz celem naukowców BMS jest zwiększenie proporcji, w jakich CO2 występuje w gotowym produkcie oraz rozszerzenie technologii na inne typy tworzyw sztucznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...