Data publikacji: 2019-03-22
W ocenie Wojciecha Wardackiego, prezesa Grupy Azoty, realizowana przez spółkę inwestycja polegająca na budowie w Policach kompleksu chemicznego do produkcji propylenu i polipropylenu to rzecz o niebagatelnym wpływie na przyszły kształt polskiej gospodarki.
- Projekt ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki. Obecnie nasz kraj jest importerem polipropylenu, a po oddaniu naszego projektu będzie eksporterem. Projekt „Polimery Police” to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych, stworzenie szeregu miejsc pracy dla wysokokwalifikowanej kadry oraz rozwój bazy do rozwoju polskiej nauki i sektora B+R. Życzylibyśmy sobie, aby „Polimery Police” były punktem wyjścia do dalszego rozwoju Grupy Azoty, jak też polskiego sektora chemicznego, w tym branż pokrewnych, związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych – twierdzi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.
Dodaje przy tym, iż sytuacja na rynku polipropylenu jest bardzo sprzyjająca dla tego rodzaju inwestycji.
- Kraje UE notują deficyt w zakresie polipropylenu. W Polsce roczna produkcja wynosi ok. 290 tys. ton przy zapotrzebowaniu blisko 700 tys. Zakładamy, że nasza inwestycja pozwoli na redukcję krajowego deficytu handlowego w obszarze tworzyw sztucznych, a część nadwyżek będziemy eksportować na chłonne rynki zachodnie w czym pomoże dogodna lokalizacja polickich zakładów. Sprzyjające logistycznie położenie ułatwi także dostawy drogą morską surowców do produkcji, tj. propanu i etylenu – dodaje prezes Wardacki.
Realizacja projektu „Polimery Police” ma się zakończyć w czwartym kwartale 2022 r., a rozruch testowy instalacji planowany jest na drugi kwartał 2022 r.
Projekt „Polimery Police” jest strategicznym przedsięwzięciem Grupy Kapitałowej Grupa Azoty realizowanym przez spółkę celową PDH Polska. „Polimery Police” są jedną z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy. Celem przedsięwzięcia jest wybudowanie kompleksu petrochemicznego w wydajności 437 tys. ton polipropylenu rocznie, w którego zakres wejdą instalacja do produkcji propylenu (PDH), instalacja do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastruktura logistyczna, instalacja pomocnicza.
Obie instalacje – PDH oraz PP - zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne technologie (odpowiednio Oleflex koncernu Honeywell UOP oraz Unipol firmy Grace Technologies), umożliwiając wysoką elastyczność produkcji i dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...