Data publikacji: 2015-12-01
W ocenie Ewy Wójcikowskiej, prezes zarządu firmy Global Cosmed, możliwość inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych ma dla polskich firm duże znaczenie.
- Dzięki istnieniu specjalnych stref ekonomicznych już 230 tys. osób w Polsce ma pracę. Zachęcamy polskie firmy do inwestowania w nich – poinformował niedawno Sławomir Majman, szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jak dodał, obecnie polski kapitał stanowi w strefach 19%. Na koniec czerwca 2015 r. inwestorzy ulokowali w SSE kapitał w wysokości 106,961 mld zł.
Jedną z polskich firm działających w specjalnej strefie ekonomicznej jest funkcjonujący w branży chemii gospodarczej i kosmetycznej Global Cosmed. W maju 2014 r. spółka uzyskała pozwolenie na działalność gospodarczą na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i rozpoczęła realizację planowanej tam inwestycji. Przedsięwzięcie obejmuje m.in. wybudowanie nowoczesnej, automatycznej mieszalni wyrobów płynnych wraz z zapleczem magazynowym. Łączna wartość zaplanowanej inwestycji po akceptacji i włączeniu dodatkowych terenów do TSSE zwiększy się do 29-30 mln zł.
- Objęcie przez TSSE terenów, na których zlokalizowany jest nasz zakład, miało bardzo duże znaczenie dla spółki. Było to również bardzo korzystne dla samego Radomia i jego okolicy, bo nasza inwestycja tworzy miejsca pracy, a dzięki lepszym warunkom inwestycyjnym będziemy w stanie szybciej i efektywniej rozwijać swój biznes. To oczywiście może mieć wpływ na nasze decyzje inwestycyjne w przyszłości. Umiejscowienie inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych daje wymierne korzyści zarówno regionowi (tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój i wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych), ale też oczywiście inwestorowi, który może liczyć na pomoc publiczną w postaci ulg podatkowych. Podjęcie przez Global Cosmed działalności na terenie strefy pozwoli m.in. na wdrożenie nowoczesnej, innowacyjnej technologii, co zapewni spółce w krótkiej perspektywie zwiększenie efektywności produkcji oraz konkurencyjności produktów na rynku. Jednocześnie dodatkową korzyścią tego przedsięwzięcia będzie możliwość skorzystania z pomocy publicznej w postaci ulg podatkowych. Dzięki nim spółka będzie mogła zarówno utrzymać aktualne, jak i stworzyć nowe miejsca pracy. W perspektywie zaś całego biznesu przełoży się to również na wzrost rentowności – przyznaje w rozmowie z „Chemia i Biznes” Ewa Wójcikowska, prezes Global Cosmed.
Prezes odpowiedziała także na pytanie, czy inwestycja mogłaby być zrealizowana poza strefą, czy też warunkiem jej przeprowadzenia było właśnie umieszczenie jej w TSSE.
- Oczywiście z technicznego punktu widzenia, sama inwestycja mogłaby zostać przeprowadzona poza strefą. Jednak to, że teren naszej inwestycji został włączony do strefy pozwoli nam na osiąganie lepszych wyników. Dzięki temu nasza firma będzie mogła sprawniej konkurować na rynkach międzynarodowych – komentuje Ewa Wójcikowska, prezes zarządu Global Cosmed.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...