Data publikacji: 2018-10-16
Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” ze Szczecina otrzymał prestiżowe wyróżnienie, jakim jest międzynarodowy certyfikat Bronze Label of the European Cluster Excellence Initiative (ECEI) (Brązowa Odznaka Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem).
Aby móc ubiegać się o wyróżnienie w postaci jednego z trzech certyfikatów (złoty, srebrny, brązowy), klaster musi wykazać się działaniami na rzecz poprawy struktur organizacji i procedur, jak również najwyższą jakością technik zarządzania. Certyfikat można otrzymać po przeprowadzeniu benchmarkingu przez niezależnego eksperta ds. Testów porównawczych ESCA (European Secretariat for Cluster Analysis). Wywiad obejmuje 36 wskaźników dotyczących m.in. struktury klastra, zarządzania, strategii, finansowania, świadczonych usług, kontaktów i interakcji wewnątrz klastra oraz osiągnięć i renomy klastra. Wyniki są przedstawiane kierownictwu klastra przez indywidualny raport i zawierają również zalecenia dotyczące dalszego udoskonalania, zgodnie z wymogami etykiety jakości klastra, opracowywanej w ramach inicjatywy European Cluster Excellence Initiative.
Certyfikat stanowi narzędzie uwierzytelnienia organizacji klastrowych. Potwierdza ich jakość i wartość. Ma za zadanie wyróżnić je, motywować do współzawodnictwa oraz przyczyniać się do wzrostu zainteresowania klastrem potencjalnych partnerów. Organizacja klastra zostaje również wpisana do publicznej bazy danych klastrów uczestniczących w procesie weryfikacyjnym.
Do tej pory w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 1000 klastrów z 43 krajów. Aktualnie w Polsce oprócz Klastra „Zielona Chemia” odznakę Bronze Label posiada 10 Klastrów. Wyróżnienie to jest honorowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Certyfikat European Secretariat for Cluster Analysis jest przyznawany na dwa lata.
Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia to stowarzyszenie non profit działające na styku przemysłu oraz nauki. Jego działalność koncentruje się na koordynowaniu współpracy pomiędzy nauką (uniwersytety, instytucje i jednostki badawcze) a biznesem (mikro, małymi, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami). Członkami Klastra są firmy (głównie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże), jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe oraz instytucje otoczenia biznesu zwłaszcza z regionu województwa zachodniopomorskiego. Obecnie Klaster skupia ok. 150 członków Firmy Klastra w 2017 r. wypracowały obrót sięgający ponad 100 mld złotych oraz wyeksportowały towary za sumę bliską 60 mld złotych.
Od 2007 r. Klaster Chemiczny zrealizował 19 projektów krajowych i międzynarodowych oraz badawczo - rozwojowych na kwotę ponad 35 mln zł.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...