Data publikacji: 2018-01-16 / Autor: Dominik Wójcicki
W Turcji uruchomiona została największa na świecie fabryka sody kalcynowanej. Jej powstanie Grupa CIECH oceniała jako jedno z potencjalnych ryzyk dla swojej przyszłej działalności w obszarze sodowym.
Instalacja powstała jako własność spółki Ciner Group i mieści się w miejscowości Kazan. Projekt kosztował 1,5 mld dolarów i zaangażowane w nie było państwo tureckie. Produkcja odbywać się będzie w oparciu o wydobywany na miejscu surowiec, jakim jest trona.
Kompleks posiada moce produkcyjne na poziomie 2,5 mln ton rocznie. Składa się z pięciu jednostek, każda o wydajności 500 tys. ton rocznie. Powoli zaczynają one osiągać pełne moce przerobowe. Dodatkowo w ramach inwestycji powstała jednostka do produkcji wodorowęglanu sodu (200 tys. ton rocznie).
Całość produkowanej w Turcji sody kalcynowanej trafi na eksport, co oznacza ogromne przesunięcie na globalnym rynku. Z informacji przedstawionej przez firmę wynika, że pełen wolumen produkcji zaplanowanej na 2018 r. został już wcześniej zakontraktowany.
Grupa CIECH, polski producent sody kalcynowanej, już kilka miesięcy temu ujawnił, że obawia się możliwości wystąpienia nadpodaży i spadku cen na światowym i europejskim rynku sody. Zagrożenie to związane jest z właśnie uruchomieniem nowych mocy produkcyjnych w Turcji. CIECH zauważa, iż zwiększona konkurencja lub wejście nowych podmiotów na rynek może negatywnie wpłynąć na jego działalność operacyjną i sytuację finansową. Grupa CIECH dysponuje mocami produkcyjnymi na poziomie 2,6 mln ton i czterema zakładami sody: dwoma w Polsce (Inowrocław i Janikowo) i po jednym w Niemczech (Stassfurt) i Rumunii (Ramnicu Valcea). Jest jedynym producentem sody kalcynowanej w naszym kraju i Rumunii. Udział ilościowy Grupy w rynku sody kalcynowanej w Polsce sięga ok. 95%, w Europie wynosi 16-18%, a na rynku światowym ok. 4%.
- Grupa CIECH od początku pojawiania się informacji o inwestycji tureckiej konsekwentnie podejmuje aktywne działania w celu rozwoju segmentu sodowego poprzez rozbudowę mocy produkcyjnych, rozwój sprzedaży na nowe rynki oraz rozwój nowych produktów na bazie sody, podwyższanie jakości wszystkich produktów, jak również wzmacnianie relacji z klientami i poprawę efektywności procesów produkcyjnych. Grupa kładzie duży nacisk na rozwój specjalistycznych produktów w obszarze sody, takich jak soda oczyszczona, używana w przemyśle farmaceutycznym, czy soda służąca do odsiarczania spalin. Działania te powinny pozwolić konkurować z innymi producentami sody w Europie – przekonywała Grupa CIECH kilka miesięcy temu, gdy pojawiały się informacje o pracach prowadzonych w Turcji.
Soda kalcynowana należy do podstawowych surowców do produkcji szkła - około połowa wytwarzanej na świecie sody służy do jego produkcji. Znajduje także zastosowanie przy wyrobie środków piorących i czyszczących, w metalurgii oraz w przemyśle chemicznym, m.in. do wytwarzania niektórych gatunków nawozów mineralnych, a także barwników i pigmentów. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje sody kalcynowanej: soda lekka, która jest wykorzystywana głównie do produkcji detergentów sypkich oraz soda ciężka, która jest wykorzystywana głównie do produkcji szkła.
Światowe zdolności produkcyjne sody kalcynowanej są szacowane na 65 mln ton rocznie, z tego na Azję przypada ponad połowa z nich. Pozostały potencjał rozłożył się prawie równomiernie pomiędzy Europę i Amerykę Północną, które posiadają zbliżony poziom mocy wytwórczych. Przed inwestycją w Turcji do największych producentów sody kalcynowanej na świecie, o mocach ponad 3 mln ton rocznie należały koncerny Solvay, Tata Chemicals i Tronox. Teraz palmę pierwszeństwa przejął Ciner Group.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...