Data publikacji: 2016-09-15
Gospodarka cyrkularna stanowi jeden z priorytetów polityki gospodarczej Komisji Europejskiej. Stąd powstanie „rECOnomy”, czyli koalicji przedsiębiorstw i instytucji publicznych na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego.
Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja zakładająca racjonalne wykorzystywanie zasobów w taki sposób, aby zawarte w odpadach materiały mogły zostać wykorzystane ponownie m.in. w procesie produkcji. Celem zawiązanej Koalicji jest upowszechnienie koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego oraz stworzenie platformy współpracy umożliwiającej realizowanie jej założeń oraz wymianę doświadczeń, wiedzy i inspiracji.
„rECOnomy” zrzesza przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, które od lat angażują się w promocję idei zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Projekt powstał z inicjatywy firmy Stena Recycling oraz platformy Dekoeko.com przy współpracy z Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego oraz firm doradczych CSR Consulting i SENSA Sustainable Thinking. Koordynatorem Koalicji jest Instytut Innowacyjna Gospodarka.
– W ramach gospodarki cyrkularnej dąży się do tego, aby w sposób efektywny i racjonalny gospodarować zasobami, chroniąc tym samym środowisko. Działania podejmowane przez Komisję Europejską w tym zakresie zakładają m.in. podnoszenie poziomów recyklingu oraz stopniową likwidację składowisk. Odpady są materiałem, który możemy wielokrotnie przetwarzać, a gospodarka obiegu zamkniętego potencjał ten potrafi wykorzystać – mówi Aleksandra Surdykowska, kierownik ds. Marketingu i PR w Stena Recycling.
Działania w ramach „rECOnomy” obejmą organizację dorocznej międzynarodowej konferencji na temat modeli biznesowych gospodarki obiegu zamkniętego oraz spotkania wypracowujące mechanizmy wprowadzania jej w Polsce. Koalicja chce oferować m.in. coroczne raporty najlepszych praktyk w biznesie, wsparcie eksperckie w zakresie szkolenia kadry i edukacji pracowników, dostęp do bazy polskich eco-designerów oraz szeregu działań i narzędzi z zakresu tzw. upcyklingu marki. Umożliwi także przeprowadzenie audytu przedsiębiorstwa w obszarach kluczowych z punktu widzenia gospodarki cyrkularnej, w tym analizy generowanych odpadów i potrzeb przedsiębiorstwa pod kątem twórczego upcyklingu.
– W Polsce istnieje wielki potencjał dotyczący bardziej efektywnego wykorzystywania zasobów nie tylko przez duże firmy z międzynarodowym know-how, ale również przez średniej wielkości rodzime firmy z różnych branż. Przedsiębiorcy, a także konsumenci są w znacznie większym stopniu niż jeszcze kilka lat temu przekonani o korzyściach płynących z ochrony środowiska, zarówno w perspektywie kosztów, jak i podnoszenia jakości życia społeczeństwa – przyznaje Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert Instytutu Innowacyjna Gospodarka.
Działania Koalicji mają przyczynić się także do wzrostu świadomości ekologicznej, podnoszenia poziomu edukacji menedżerskiej oraz dostarczyć gotowe rozwiązania służące budowaniu konkurencyjnej gospodarki obiegu zamkniętego. Przedsiębiorstwa przyłączające się do projektu zyskają eksperckie wsparcie oraz możliwość rozwoju biznesu zgodnie z ideą racjonalnego wykorzystywania zasobów.
Jednym ze strategicznych celów działania Koalicji jest promocja dobrych praktyk w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego. „rECOnomy” już dziś zachęca do zgłaszania działań w tym obszarze. Najciekawsze projekty zostaną opisane w przeglądzie dobrych praktyk będącego częścią I Raportu Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którego ogłoszenie planowane jest w listopadzie br.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...