Data publikacji: 2018-02-22
Koncern Yara otwiera największą na świecie jednostkę produkcyjną AdBlue. Norweskie przedsiębiorstwo już teraz jest globalnym liderem w dziedzinie produkcji AdBlue, ale kompleks w Niemczech dodatkowo jeszcze umocni jego pozycję.
Obiekt do produkcji AdBlue o mocach wytwórczych na poziomie 1,1 mln ton ulokowany został w Niemczech w miejscowości Brunsbüttel. Koszt inwestycji sięgnął 28 mln euro. W tej chwili Yara dysponuje już pięcioma wytwórniami AdBlue. Do tej pory największa wytwórnia mieściła się w Holandii w Sluiskil i dysponuje mocami rzędu 400 tys. ton rocznie.
AdBlue służy do ograniczania emisji tlenków azotu (NOx) w pojazdach wyposażonych w system selektywnej redukcji katalitycznej. AdBlue konwertuje szkodliwe NOx ze spalin silnika wysokoprężnego na nieszkodliwy azot i parę wodną, co w znacznym stopniu ogranicza emisję tlenków azotu, które stanowią główne źródło zanieczyszczenia atmosferycznego i powodują powstawanie smogu w miastach.
Od 2005 r. przepisy dotyczące pojazdów z silnikami wysokoprężnymi w Europie określiły drastyczne limity emisji NOx. Producenci pojazdów, a przede wszystkim producenci dużych pojazdów ciężarowych musieli przeanalizować jeszcze raz układy wydechowe swoich pojazdów. Coraz więcej pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, ciągników oraz innych pojazdów nieprzeznaczonych do ruchu drogowego jest wyposażonych w system SCR w układzie wydechowym.
Samo AdBlue jest bardzo łatwe w użyciu i jest to nieszkodliwa substancja. Nie jest to paliwo ani dodatek do paliwa, ale roztwór mocznikowy o wysokiej czystości, który jest wlewany do specjalnego zbiornika AdBlue zamontowanego w pojeździe.
AdBlue jest wytwarzane z roztworu mocznikowego o wysokiej czystości. Mocznik powstaje w wyniku syntezy amoniaku i dwutlenku węgla. Mocznik techniczny występuje w takich produktach, jak szampony, kosmetyki i kleje. Mocznik stosowany w AdBlue jest jednak produktem innej jakości niż mocznik używany w nawozach sztucznych.
AdBlue produkowane przez Yara jest wytwarzane bezpośrednio w ramach procesu wytwarzania mocznika. Następnie ten roztwór mocznika jest rozcieńczany przy użyciu specjalnie przygotowanej demineralizowanej wody. Aby uniknąć jakiegokolwiek zanieczyszczenia, w przypadku AdBlue stosowana jest wyłącznie woda o określonych parametrach i wysokiej czystości.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...