Data publikacji: 2010-04-15
Zakłady Azotowe „Puławy” SA wiosną 2008 roku uruchomiły międzynarodowy projekt badawczy Mega Projekt w zakresie wykorzystania nowych nawozów z dodatkiem siarki na doświadczalnych poletkach obszaru Polski, Czech i Niemiec.
Założeniem pięcioletniego projektu badawczego jest wieloaspektowa ocena efektów nawożenia roślin ozimych (pszenica i rzepak) i jarych (kukurydza) stałymi i płynnymi nawozami azotowymi z siarką, stosowanymi w różnych stadiach rozwojowych roślin. Ustalona i wprowadzona jednolita metodyka badań na obszarze Polski, Czech i Niemiec po dwóch latach pozwoliła na ocenę wyników badań i sformułowanie wniosków, które zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie.
Koordynatorem naukowym Mega Projektu jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut badawczy w Puławach. W projekt zaangażowane są również Instytut Nawozów Sztucznych z Puław, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ze Szczecina, Instytut Praski z Czech, Instytut Naukowy z Meklemburgii oraz partnerzy handlowi, tacy jak Unibaltic Agro ze Szczecina, Agro CS z Czeskich Skalic oraz Agro Baltic z Rostocka.
IUNG-PIB w Puławach od kilku lat prowadzi badania nad porównaniem efektywności działania nawozów stałych i płynnych bez dodatku i z dodatkiem siarki w uprawach roślin zbożowych i rzepaku. Z przeprowadzonych badań wynika, że najlepsze efekty produkcyjne uzyskiwano na obiektach nawożonych nawozami z dodatkiem siarki, natomiast w przypadku nawozów bez dodatku siarki najkorzystniejsze efekty plonotwórcze uzyskiwano na obiektach nawożonych roztworem saletrzano-mocznikowym. Przeprowadzone badania wykazały także korzystny wpływ nawozów zawierających siarkę na cechy jakościowe ziarna zbóż a przede wszystkim na większą zawartość glutenu – ocenia doc. dr. hab. Janusz Igras z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia IUNG-PIB w Puławach.
- Cieszę się, że wnioski płynące z badań potwierdzają trafność podejmowanych przez nas decyzji inwestycyjnych. O realizacji tych projektów zadecydują ostatecznie nasi akcjonariusze na poniedziałkowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu. Podjęcie stosownych uchwał umożliwiłoby nam kontynuację realizacji przyjętej strategii w obszarze rozwoju portfela produktowego – komentuje Paweł Jarczewski, prezes zarządu Zakładów Azotowych „Puławy”.
W ramach Nowego Kompleksu Nawozowego, Puławy zainwestują w produkcję stałych i płynnych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu (UAS). Koszt inwestycji w produkcję nawozów stałych to 96,5 mln zł, natomiast nawozów płynnych - 69,5 mln zł.
Projekt zaowocuje uruchomieniem sprzedaży nowych produktów w ilości około 350 tys. ton rocznie, natomiast dodatkowe przychody z tego tytułu szacowane są na poziomie 200-300 mln zł/rok.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...