Data publikacji: 2017-03-15
Cefic, czyli Europejska Rada Przemysłu Chemicznego poinformował, że produkcja w branży chemicznej w państwach UE wzrosła w 2016 r. o 0,4% względem roku wcześniejszego. Jednocześnie był to trzeci kolejny rok, w którym notowano zwyżkę produkcji.
W opinii przedstawicieli Cefic, ogólny klimat w unijnej branży chemicznej stał się z początkiem 2017 r. bardziej korzystny niż miało to miejsce w poprzednich kwartałach. Perspektywy na najbliższe miesiące są równie dobre, co przekłada się na wzrost optymizmu wśród firm.
Jeśli chodzi o zmiany w produkcji w poszczególnych kategoriach tworzących branżę chemiczną, to Cefic oszacował, iż w 2016 r., w porównaniu z rokiem wcześniejszym, nastąpił wzrost o 0,3% w sektorze petrochemicznym. Był to jednocześnie pierwszy wzrostowy rok po czterech kolejnych spadkowych. Mocniejszy wzrost wytwórczości zanotowały ponadto sektory tworzyw sztucznych (o 4,5%), barwników i pigmentów (o 3,4%) oraz kosmetyków (o 3,3%). Spadła natomiast produkcja w sektorze nawozowym (o 6,3%), środków ochrony roślin (o 5,7%), kauczuku syntetycznego (o 5%). Niestety wielkość produkcji całej branży chemicznej w UE wciąż jest na niższym poziomie niż przed pierwszym rokiem kryzysu, czyli 2007. Kolejny rok wzrostu potwierdza jednak stopniowe odbudowywanie pozycji.
Miniony rok przyniósł unijnemu przemysłowi chemicznemu spadek cen, które pociągnęły za sobą niższą wartość sprzedaży o 3% względem roku wcześniejszego.
Od wielu dekad wyróżnikiem przemysłu chemicznego w UE jest jego wysoka pozycja eksportowa. W 2016 r. wartość sprzedaży pozaunijnej osiągnęła kwotę 133,5 mld euro (to dane za 11 pierwszych miesięcy), co jest wynikiem niższym o 1,4 mld euro w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. (-1,1%). Największe spadki w wartości eksportu dotknęły segment tworzyw sztucznych i specjalistycznych chemikaliów – była ona w tych grupach mniejsza o 1,8 mld euro. Z kolei wartość importu chemikaliów do UE, w okresie styczeń – listopad 2016 r., wyniosła 91 mld euro i była niższa o 3,1 mld euro niż w porównywalnym okresie 2105 r. Oznacza to, że unijny przemysł chemiczny wypracował w 2016 r. w handlu międzynarodowym nadwyżkę w kwocie 42,5 mld euro (to dane za 11 miesięcy). Do poprawy pozostaje jednak poziom wymiany handlowej z takimi państwami, jak Korea Płd., Japonia i Indie, w obrotach z którymi wciąż unijna branża chemiczna notuje straty.
Pozytywnie przedstawia się kwestia zatrudnienia. W ubiegłym roku w sektorze chemicznym w UE wzrosło ono o 0,5%. Łącznie przemysł chemiczny w UE to ok. 29 tys. przedsiębiorstw, w których pracuje ok. 1,2 mln osób.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...