Data publikacji: 2017-03-21
Ropa naftowa jest podstawowym surowcem przemysłu petrochemicznego. Jak zauważają przedstawiciele Grupy Lotos, w ubiegłym roku nastąpiły pewne zmiany w zakresie globalnych i regionalnych wartości podaży i popytu ropy.
Grupa Lotos informuje, że trzeci kwartał 2016 r. był pierwszym od początku 2013 r. momentem zbilansowania się globalnej podaży i popytu na rynku ropy naftowej. Wcześniej bowiem mieliśmy do czynienia ze znaczną przewagą podaży nad popytem. W końcówce toku sytuacja wprawdzie wróciła do stanu wcześniejszego, czyli produkcja ropy znów była wyższa niż zapotrzebowanie na nią, ale różnice były znacznie mniejsze niż we wcześniejszych kwartałach. Ogólnie jednak w skali całego poprzedniego roku produkcja ropy naftowej przekraczała zapotrzebowanie na nią o około 0,7 mln boe/d. W 2015 r. różnica ta wynosiła jednak ok. 2 mln boe/d.
Podaż ropy naftowej na świecie jest w największym stopniu uzależniona od polityki państw OPEC. Dawniej wykorzystywały one wolne moce produkcyjne do dostosowania podaży ropy naftowej oraz stabilizacji cen surowca w pożądanym przedziale cenowym. Jednak rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczonych, a potem zniesienie sankcji gospodarczych na Iran w lipcu 2015 r., a w konsekwencji pojawiająca się nadpodaż surowca spowodowały odejście kartelu od wypracowanej przez siebie przez lata polityki. Szczególnie widoczne było to w trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku. Dopiero pod koniec listopada 2016 r. państwa należące do OPEC oraz stowarzyszone z nimi zdecydowały się zamrozić niecałe 2% globalnej produkcji ropy naftowej. W grudniu 2016 r. produkcja krajów OPEC spadła o 0,3 mln boe/d w porównaniu z listopadem 2015 r.
Łączna produkcja ropy naftowej przez państwa OPEC wynosiła na przestrzeni ostatnich lat: w 2014 r. – 123,9 mln bbl/d; w 2015 r. - 127,9 mln bbl/d, zaś w 2016 r. - 132,3 mln bbl/d.
Jednocześnie spadki cen ropy w 2014 r. i 2015 r. spowodowały zahamowanie wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wysokie koszty wydobycia doprowadziły do zamknięcie części wiertni. W 2016 r. doprowadziło to do spadku produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych o około 0,5 mln boe/d. Wyniosła ona 149,8 mln bbl/d.
Stany Zjednoczone, wraz z Europą, Chinami i Indiami to najwięksi globalni konsumenci „czarnego złota”. Odpowiadają wspólnie za połowę globalnego popytu na ropę. Na przestrzeni ostatnich trzech lat konsumpcja ropy naftowej w tych krajach rośnie. Co roku średnio o 1,3 mln boe/d. Głównymi czynnikami są wzrost gospodarczy oraz demografia. W 2016 r. użycie ropy naftowej w USA wyniosło 19,6 mln bbl/d; w Europie - 14 mln bbl/d; w Chinach - 11,9 mln bbl/d, a w Indiach - 4,3 mln bbl/d.
Grupa Lotos wyszczególniła także najważniejsze czynniki określające aktualne ceny ropy naftowej. Są to zniesienie ograniczeń w eksporcie ropy naftowej przez Stany Zjednoczone; realizacja porozumienia w ramach krajów OPEC ograniczająca produkcję ropy naftowej jego członków; dalsza przyszłość produkcji ropy z łupków w warunkach znacznego ograniczenia opłacalności jej wydobycia; dynamika przyrostu popytu na paliwa, szczególnie w kontekście utrzymania przyrostu konsumpcji benzyn ze strony Stanów Zjednoczonych, a także spadające koszty wydobycia ropy naftowej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...