Data publikacji: 2015-02-05
Enzymy, wielkocząsteczkowe katalizatory biologiczne (biokatalizatory), jak wszystkie katalizatory przyspieszają reakcje chemiczne poprzez obniżenie energii aktywacji reakcji. Jednak w odróżnieniu od klasycznych katalizatorów charakteryzują się wysoce selektywnym działaniem i specyficznością substratową. W efekcie dany enzym może katalizować tylko kilka, a w niektórych przypadkach, tylko jedną specyficzną reakcję. W ten sposób enzymy determinują procesy zachodzące w żywych organizmach.
Dzięki swoim właściwościom enzymy mogą być i są stosowane w różnorodnych procesach przemysłowych, w tym również w szeroko rozumianym przemyśle detergentowym.
Większość enzymów to cząsteczki białek złożone z łańcuchów polipeptydowych zawierających w swej strukturze od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy aminokwasów. Łańcuch polipeptydowy ulega tzw. procesowi zwijania, tworząc w przestrzeni złożoną strukturę. W zależności od stopnia złożoności struktury przestrzennej rozróżnia się strukturę pierwszo-, drugo-, trzecio- i czwartorzędową. Enzymy najczęściej posiadają strukturę najbardziej złożoną, czyli czwartorzędową i to głównie ta struktura determinuje ich aktywność katalityczą.
Obecnie enzymy są powszechnie stosowane w formulacjach nowoczesnych detergentów z grupy środków piorących, środków do mycia naczyń w zmywarkach oraz detergentów używanych do mycia przemysłowego i instytucjonalnego. Podstawowymi enzymami stosowanymi w tego typu detergentach są enzymy z grupy hydrolaz. Hydrolazy katalizują reakcję hydrolizy wiązań chemicznych, czyli rozpad większych cząsteczek na mniejsze pod wpływem wody. Do grupy hydrolaz należą między innymi:
Zastosowanie enzymów w detergentach było przełomowym momentem w przemyśle detergentowym. Od tej pory zmieniło się postrzeganie i zastosowanie detergentów w gospodarstwie domowym oraz w przemyśle. Dzięki enzymom osiągnięto wiele korzyści, m.in.:
Poza korzystnym wpływem na procesy detergencyjne enzymy mają również wady, które powodują, że ich zastosowanie ma pewne ograniczenia. Posiadają wysoką aktywność i są stabilne w środowisku o odpowiednich parametrach oraz w obecności odpowiednich substancji. Zmiana parametrów oraz dodatek innych substancji może spowodować drastyczny spadek aktywności enzymu. Oczywiście rodzi to problemy z kompatybilnością enzymów z innymi składnikami detergentu. Ponadto enzymy stosuje się najczęściej razem, czyli w detergencie jednocześnie znajdują się proteazy, amylazy, lipazy i celulazy. Wszystkie są białkami; obecność w jednym detergencie różnych enzymów może prowadzić do ich degradacji. Należy m.in. stosować stabilizatory proteaz, które inhibitują je aż do momentu zastosowania w kąpieli myjącej czy piorącej.
W przypadku detergentów stałych (proszkowych) zastosowanie enzymów nie napotyka większych trudności, natomiast w detergentach ciekłych należy zastosować szereg zabiegów, by enzymy działały w miarę aktywnie i właściwie do chwili obecnej nie rozwiązano tego problemu w sposób zadowalający.
Proteazy
Proteazy zaliczane są do największej grupy enzymów przemysłowych; zajmują blisko 60% rynku sprzedaży tych surowców.[6] Produkcja proteaz jest oparta głównie na przemyśle biotechnologicznym oraz na ekstrakcji z materiału zwierzęcego i roślinnego. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie pozyskiwaniem wysokiej jakości proteaz z ryb. Surowiec rybny jest interesujący z dwóch powodów. Po pierwsze, stanowi bogate źródło proteaz o wysokiej aktywności w szerokich zakresach temperatury oraz pH.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2014 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...