Data publikacji: 2015-02-20
Spółka Polwax przygotowuje nową strategię rozwoju. Firma, będąca liderem na polskim rynku parafin i dysponująca fabrykami w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach, chce odgrywać coraz ważniejszą rolę na europejskim rynku chemicznym oraz inwestować w badania i rozwój specyfików parafinowych.
– Mamy świadomość, że w związku z bardzo szybko zachodzącymi zmianami w otoczeniu rynkowym musimy stale się rozwijać i działać innowacyjnie. Ale to oznacza również konieczność uważnego przyglądania się wydarzeniom w naszym otoczeniu ekonomicznym i odpowiedniego reagowania na zmiany. Prawdziwe okazje zdarzają się niezwykle rzadko. Czasem dotyczą one możliwości pozyskania nowoczesnych technologii albo wyjątkowo atrakcyjnej akwizycji i na to musimy zwracać uwagę – mówi Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki Polwax.
Opracowywana pięcioletnia strategia ma być rozwinięciem i uzupełnieniem zapisów z prospektu emisyjnego – Polwax jest bowiem od ubiegłego roku notowany na GPW. Będzie szczegółowo prezentowała drogę realizacji zaplanowanych przedsięwzięć rozwojowych.
– Chcemy pokazać, że nasza spółka to szansa na przemyślany, dynamiczny wzrost dzięki rozwojowi sprzedaży zaawansowanych, specjalistycznych i wysokomarżowych produktów wytwarzanych na bazie surowców parafinowych – podkreśla Dominik Tomczyk.
Wdrażana strategia nie pomija kwestii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w kluczowe surowce i optymalizację ich dostaw. Długoterminowa umowa z ExxonMobil na dostawy gaczu parafinowego jest odpowiedzią właśnie na to wyzwane. Spółka nadal jednak poszukuje renomowanych dostawców, gwarantujących stałe dostawy surowców i półproduktów.
Jednym z najważniejszych elementów strategii jest zwiększenie w ciągu pięciu lat udziału sprzedaży produktów dla sektora przemysłowego, innego niż świecowo-zniczowy, do 50%. W tej chwili wskaźnik ten wynosi ponad 20%. Realizacja tego zadania stawia przed firmą konieczność intensyfikacji współpracy z różnymi instytutami. Już teraz jednak Polwax ma w tym zakresie doświadczenie. Dzięki temu wdrożono do produkcji m.in. nowoczesne antyzbrylacze dla przemysłu nawozowego oraz miękką masę modelową dla odlewnictwa precyzyjnego. Spółka współpracuje m.in. z Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO Blachownia) w Kędzierzynie-Koźlu, Instytutem Odlewnictwa w Krakowie, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz Instytutem Nafty i Gazu w Krakowie.
– Nasze prace badawcze realizujemy na dwa sposoby. Albo sami, odpowiadając na potrzeby naszych klientów i dostosowując posiadane przez nas technologie do ich uwarunkowań przemysłowych, albo pracując nad danym tematem wspólnie z wybranym ośrodkiem badawczym, dzięki czemu możliwe staje się przemysłowe wdrożenie rozwiązań naukowych. Właśnie takich działań bardzo brakuje w Polsce. Wiele rozwiązań, niewykorzystanych w przemyśle, leży przysłowiowo „w zasięgu ręki”. Nas nie interesuje sztuka dla sztuki, lecz badania, które pozwolą na wdrożenie nowego produktu i będą pracować na rzecz budowania wartości naszej spółki – wyjaśnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu.
Równocześnie spółka deklaruje, że istniejący zapas technologiczny pozwala na szybkie i bezinwestycyjne zwiększenie produkcji o około 20-30% w większości grup produktowych w najbliższych latach.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...