Data publikacji: 2015-03-04
Najważniejsze założenie przyjętej przez Polwax na lata 2015-2020 strategii to trzykrotny wzrost sprzedaży specjalistycznych produktów parafinowych dla przemysłu, oraz inwestycje w zaplecze badawczo – rozwojowe. Spółka zakłada, że w roku 2020 sprzedaż wzrośnie do około 350 mln złotych przy 15 – 20% marży EBITDA. Realizacja tych celów będzie możliwa m.in. dzięki budowie instalacji odolejenia rozpuszczalnikowego.
Strategia Rozwoju zakłada nakłady inwestycyjne na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych. Pierwszym etapem realizacji strategii jest planowane przejęcie laboratoriów Lotos Lab.
- Naszym celem jest konsekwentne rozwijanie nowoczesnej i efektywnej Spółki produkcyjnej, oferującej szeroką gamę nowoczesnych specyfików różnych zastosowań. Od przemysłu gumowego, przez chemiczny, meblarski po opakowania do żywności i przemysł lotniczy – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax SA. – Efektem będzie budowanie wartości dla akcjonariuszy. Chcemy, aby akcje naszej Spółki, były dobrą długoterminową lokatą kapitału – dodaje prezes Tomczyk.
Planowane inwestycje poza budową instalacji odolejenia rozpuszczalnikowego obejmują m.in. zakup i modernizację parku zbiorników o pojemności 4900 m3 w Czechowicach – Dziedzicach. Dzięki temu Spółka będzie łącznie dysponowała własnymi zasobami magazynowymi o pojemności 21 tys. m3 surowca i półproduktów.
Polwax liczy też na sfinalizowanie z końcem marca anonsowanego już zakupu dwóch laboratoriów w Czechowicach – Dziedzicach i Jaśle od Lotos Lab. Dzięki posiadanym akredytacjom, wieloletniemu doświadczeniu i zapleczu analitycznemu obie placówki pozwolą na całkowite zabezpieczenie wewnętrznych potrzeb z zakresu analityki procesowej. Po zakończeniu procesu Polwax będzie mógł też oferować zewnętrznym partnerom specjalistyczne badania produktów naftowych, chemicznych oraz wód, ścieków i środowiska pracy. To umożliwi Spółce wejście w atrakcyjny i perspektywiczny rynek.
- Kluczowym elementem naszej strategii jest budowa i uruchomienie nowoczesnej instalacji odolejania rozpuszczalnikowego - zaznacza prezes Tomczyk. – Chciałbym zwrócić uwagę na spójność wszystkich elementów naszej strategii. Tutaj nie ma miejsca na przypadek lub działania ad hoc. Określiliśmy nasze cele: wzrost wartości Spółki, wprowadzenie do oferty kolejnych nowoczesnych specyfików parafinowych dla przemysłu, oraz co ważne rozbudowę własnego zaplecza naukowo – badawczego. Parafrazując słowa prof. Tadeusza Kotarbińskiego, do obranych celów przypisaliśmy odpowiednie narzędzia – podsumowuje Dominik Tomczyk.
Partnerem Spółki przy realizacji instalacji odolejania rozpuszczalnikowego został czołowy dostawca technologii dla przemysłu chemicznego - ThyssenKrupp UHDE Engineering Services GmbH. Instalacja ta ma umożliwić przerób 30 tysięcy ton surowca rocznie.
- Rynek wymaga od nas dostosowywania się do nowych rozwiązań technologicznych – wyjaśnia Jacek Stelmach, dyrektor operacyjny i wiceprezes Polwax SA. – Niekiedy jest to następstwo nowych uwarunkowań prawnych, rozwiązań konstrukcyjnych, jak też wdrożeń prac naukowo – badawczych. Prace badawcze prowadzimy dwutorowo: sami odpowiadamy na potrzeby naszych klientów albo dostosowujemy posiadane przez Spółkę technologie do ich uwarunkowań przemysłowych – dodał Jacek Stelmach.
W zakresie prac badawczych i technologii Polwax współpracuje z tak renomowanymi ośrodkami, jak Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO Blachownia) w Kędzierzynie-Koźlu, Instytut Odlewnictwa w Krakowie, Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Instytut Nafty i Gazu w Krakowie, czy też Thyssen Krupp UHDE Engineering Services w Bad Soden, w Niemczech.
Ponadto Polwax w ramach krajowego programu INNOLOT uczestniczy w realizacji projektu pt.: "Zaawansowane technologie odlewnicze” (projekt INNOCAST - NCBiR) i odpowiada za zadanie nr 3 – Opracowanie i wytworzenie wysokojakościowych "twardych" wosków odlewniczych. Woski te będą zastosowane do odlewania łopatek wirnika innowacyjnego silnika lotniczego. Pozwoli to spółce wejść na nowy wysokomarżowy rynek.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...