Data publikacji: 2016-03-01
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych, w ramach współpracy z Konfederacją Lewiatan, rozpoczął pracę w zespołach roboczych zajmujących się poszczególnymi zagadnieniami circular economy.
Z inicjatywy obydwu stron powstały następujące zespoły robocze:
• Zespół ds. regulacji unijnych – zajmie się wypracowaniem stanowiska Lewiatana do propozycji KE dotyczącej Circular Economy.
• Zespół ds. legislacji krajowej – zajmie się wskazaniem koniecznych zmian w krajowej legislacji dotyczącej odpadów, które uwolnią (przynajmniej częściowo) potencjał realizowania biznesu w systemie gospodarki obiegu zamkniętego.
• Zespół ds. rozszerzonej odpowiedzialności biznesu– zajmie się wypracowaniem propozycji EPR, które będą spełniały warunki brzegowe określone przez Komisję Europejską, a jednocześnie będą dla przedsiębiorców do zaakceptowania (optymalizacja kosztowa, ukierunkowanie na rezultat działań).
Odpowiednie przygotowanie stanowisk uwzględniających interesy branży tworzyw sztucznych będzie stanowić istotne podstawy do dalszego funkcjonowania przetwórców i recyklerów tworzyw sztucznych w tym obszarze. Podstawą gospodarki o obiegu zamkniętym jest maksymalne wykorzystanie odpadów. Zarówno przetwórcy jak i recyklerzy są zainteresowani poprawą warunków zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych, które z powodzeniem mogą być ponownie użyte jako surowiec do produkcji nowych wyrobów. PZPTS mając na uwadze te kwestie będzie czuwał nad odpowiednim kształtem komunikacji z ministerstwami oraz Komisją UE – tłumaczy Robert Szyman, dyrektor generalny PZPTS.
W ramach Lewiatana wypracowane stanowiska zespołów będą przedmiotem konsultacji z administracją RP oraz poprzez biuro w Brukseli także z administracją UE. Oprócz PZPTS do zespołów zgłosili swój udział także przedstawiciele organizacji odzysku, przedsiębiorstwa zbiórki odpadów komunalnych, firm i stowarzyszeń związanych z motoryzacją, budownictwem, technologią IT, doradztwem biznesowym i prawnym.
W grudniu 2015 r. Komisja Europejska przyjęła pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Przyjęty pakiet regulacji ma na celu ułatwienie europejskim przedsiębiorstwom przejście w kierunki gospodarki, w której zasoby wykorzystuje się w bardziej zrównoważony sposób. Proponowane działania mają wspomóc „zamknięcie obiegu” cyklu życia produktów dzięki zwiększeniu recyclingu i ponownego użycia. Działania te mają w zamyśle pozwolić na uzyskanie maksymalnej wartości i zapewnić wykorzystanie wszystkich surowców, produktów i odpadów, przyczyniając się do oszczędności energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Propozycje obejmują cały cykl życia: od produkcji i konsumpcji do gospodarki odpadami i rynku surowców wtórnych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...