Data publikacji: 2019-03-28
PCC Rokita informuje, że według posiadanych przez nią danych europejska produkcja poliuretanów wzrośnie średniorocznie o 2,9% w perspektywie najbliższych lat.
Zapowiadany przez PCC Rokita wzrost ma nastąpić z poziomu 6,47 mln ton do 7,47 mln ton w 2022 r. W Europie Zachodniej przewiduje się wzrost z 3,62 mln ton do 4,05 mln ton w 2022 roku (tj. 2,3% średniorocznie), a w Europie Środkowo – Wschodniej z 1,78 mln ton do 2,11 mln ton. Natomiast na Bliskim Wschodzie i w Afryce mówi się o wzroście z 1,09 mln ton do 1,3 mln ton.
Za rozwój rynku w Europie Środkowo – Wschodniej najmocniej odpowiada Polska i Turcja. Nasz kraj w ocenie spółki z Brzegu Dolnego w ciągu kilku ostatnich lat faktycznie znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym, jeśli chodzi o zużycie poliuretanów, natomiast Turcja, po ostatnich kryzysach politycznych i ekonomicznych, wyraźnie zmniejszyła wielkość produkcji poliuretanów.
Największy, bo 36% udział w produkcji poliuretanów na rynku europejskim mają pianki elastyczne. W Polsce produkcja pianek elastycznych, po dwukrotnym wzroście w latach 2006-2016 z ok. 100 tys. ton piany do ok. 200 tys. ton, obecnie rośnie stabilnie i w aktualnie poziom produkcji szacowany jest na ok. 240 tys. ton rocznie.
W 2018 r. branża poliuretanowa mierzyła się z szeregiem wyzwań. We znaki dawały się rekordowo wysokie ceny TDI, utrzymujące się przez cały 2017 r. oraz pierwszą połowę minionego roku. TDI to substancja, która obok polioli polieterowych jest głównym surowcem do produkcji elastycznej piany poliuretanowej. Wysokie ceny TDI wpłynęły zatem na koszty wytwarzania pian poliuretanowych. Także wysokie ceny MDI i ograniczony dostęp do tego surowca w pierwszym półroczu minionego roku utrudniały stabilną pracę nad rozwojem sprzedaży systemów poliuretanowych.
Dodatkowo PCC Rokita zwraca uwagę na intensywny napływ towarów z kompleksu Sadara Chemical Company z Arabii Saudyjskiej, co miało wpłynąć na zniżkowy trend cenowy dla całego portfela polioli polieterowych przy jednoczesnym odnotowanym wzroście cen rynkowych surowców.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...